Unit 8 - Lesson 5 - Grade 3: Illustrative Mathematics

By Formative Library
Last updated 6 days ago
3 Questions
Note from the author:
Grade 3 Unit
Lesson 5: Tiny House Cost
CC BY 2021 Illustrative Mathematics®
Grade 3 Unit
Lesson 5: Tiny House Cost
CC BY 2021 Illustrative Mathematics®
Lesson: Tiny House Cost

Estimation Exploration: Cost of a Room (Warm Up)

What is the cost of all the labeled items in the bus?

Record an estimate that is:

What’s the Cost?

Choose a room from your tiny house to finish. Use the cost sheet to calculate the cost of finishing the room in your tiny house. Your budget is $1,000.


Cool Down: Find the Cost?

What is the cost of 18 square feet of tile and kitchen plumbing? Explain your reasoning.