If a = -4, b = 3, and c = -1. Find the value of the expression below.
a - b-ca−b−c
1 point
1
Question 2
2.
Find the difference of 268.75 and -46.99.
1 point
1
Question 3
3.
What is the sum of k and the opposite of k?
1 point
1
Question 4
4.
Kyle and Mark started at the same location. Kyle traveled 5 miles due east, while Mark traveled 3 miles due West. How far apart are they?
1 point
1
Question 5
5.
Find the sum of the mixed numbers. Answer in fraction form.
1 point
1
Question 6
6.
Find the value of x.
1 point
1
Question 7
7.
1 point
1
Question 8
8.
What is the fraction equivalent to 0.625? Simplify.
1 point
1
Question 9
9.
If y is proportional to x, and y=4 when x=6, what is the constant of proportionality between them? Select all that apply.
1 point
1
Question 10
10.
The total cost of 100 pencils purchased at a constant rate is $39.00. What is the unit price?
1 point
1
Question 11
11.
Use the table to determine the value of f when e is 11?
1 point
1
Question 12
12.
One third of a quart of paint covers one fourth of a basketball court. How much paint does it take to paint the entire basketball court?
1 point
1
Question 13
13.
Ricky's family wants to invite his classroom to a "get acquainted" party. If 20 students attend, the party will cost $100. Assuming the relationship between cost and guests is proportional, which of the following will be the cost if 29 students attend?
1 point
1
Question 14
14.
What is the unit rate for a pound of seed?
1 point
1
Question 15
15.
If y=3x, what is the constant of proportionality between y and x?
1 point
1
Question 16
16.
When Frank buys three packs of pens, he knows he has 36 pens. When he buys five packs knows he has 60 pens. What is the constant of proportionality between the number of packs and the number of pens?
1 point
1
Question 17
17.
3 hats cost a total of $18. Which equation describes the total cost, C, in terms of hats, n?
1 point
1
Question 18
18.
What is the unit rate for the number of hours of study each week per class?
1 point
1
Question 19
19.
Use the data in the table to give an equation to represent the proportional relationship.
1 point
1
Question 20
20.
A soccer club is hosting a tournament with 12 teams involved. Each team has a set number of players, and there are a total of 180 players involved in the
tournament. Which equation represents the proportional relationship between teams, t, and players, p?
1 point
1
Question 21
21.
The graph shows the relationship between the number of classes in the school and the total number of students. How many students are there per class?
1 point
1
Question 22
22.
Use the information given on the graph to find the value of y.
1 point
1
Question 23
23.
Use a graph to write an equation for the proportional relationship between the number of hours Corrie works, h, and her total pay, P.
1 point
1
Question 24
24.
What is the unit rate of bushels of apples per tree?
1 point
1
Question 25
25.
What value of x will make these two expressions equivalent?
1 point
1
Question 26
26.
If p varies proportionally to s, and p=10 when s=2, which of the following equations correctly models this relationship?
1 point
1
Question 27
27.
When x = 6, y = 4. If y is proportional to x, what is the value for y when x = 9?
1 point
1
Question 28
28.
Jim is shopping for a suit to wear to his friend's wedding. He finds the perfect one on sale at 30% off. If the original price was $250, what will the selling
price be after the discount?
1 point
1
Question 29
29.
Pierre received a parking ticket with an original fee of $22. Each month that he failed to make payment, fees of $7 were added. By the time he paid the ticket,
his bill was $36. What was the ratio of fees to the cost of the ticket?
1 point
1
Question 30
30.
Sara owns a used furniture store. She bought a chest for $42 and sold it for $73.50. What percent did she mark up the chest?