Lesson 3 & 4 Quiz
star
star
star
star
star
Last updated over 6 years ago
7 questions
Note from the author:
Ready Math Curriculum - Ratios, Rates and Unit Rates; Equivalent ratios

1
For a recipe, Paul uses 3 cups of sugar for every 4 cups of flour. Which table shows equivalent ratios for this recipe?
For a recipe, Paul uses 3 cups of sugar for every 4 cups of flour. Which table shows equivalent ratios for this recipe?
1
Divide 18 by $72 to find the amount Mr. Herman pays for one magazine.
Divide 18 by $72 to find the amount Mr. Herman pays for one magazine.
1
The ratio of cost to number of magazines is 72:18.
The ratio of cost to number of magazines is 72:18.
1
Each magazine costs $4.
Each magazine costs $4.
…
1
Mr. Herman pays $15 for 3 magazines.
Mr. Herman pays $15 for 3 magazines.

2
Kara has a piece of ribbon that is 24 inches long. She knows that this piece of ribbon is 2 feet long. Fill in the blanks in the double number line to show this relationship between inches and feet. (All blanks must be filled.)
Kara has a piece of ribbon that is 24 inches long. She knows that this piece of ribbon is 2 feet long.
Fill in the blanks in the double number line to show this relationship between inches and feet. (All blanks must be filled.)
…
1
A market sells 7 oranges for $2.45. How much will 8 oranges cost?
A market sells 7 oranges for $2.45. How much will 8 oranges cost?