Unit 1, Lesson 7: Convert Ratios into Rates

Last updated about 7 years ago
1 question
1

Derek went to GameStop to buy new video games. GameStop was having a sale: $65 for 4 games. He bought three games for himself and one game for his friend, Belian, but Derek does not know how much Belian owes him for the one game. What is the unit price for the one game?