Unit 2 Pre-Unit Assessment (Resources free from openupresources.org)

Last updated about 7 years ago
12 questions
Note from the author:
Illustrative Mathematics: Unit 2 Pre-Assessment
1

The school orchestra sells snacks at their concerts to raise money. At the spring concert, they made 9/8 as much money as they made at their fall concert.
Did they make more money at the spring or the fall concert? Explain how you know.

1

Here are three fractions: 2/3, 4/5, 6/9. Two of these fractions are equivalent to each other. Which two? Explain your reasoning.

1

28 is 7 times what number?

1

8 is 32 times what number?

1

4000 is 4 times what number?

1

Choose 3, 4, or 5 and explain how you know your answer is correct.

1

Label each tick mark with its location on the number line. In other words, label each tick mark with the correct number.

1

Write the number at A as a fraction.

1

Write the number at A as an equivalent fraction.

1

One batch of brownies calls for 1 box of brownie mix and the ingredients shown below.
What amounts of eggs, water, and oil would you need for 2 batches of fudge-like brownies?

1

One batch of brownies calls for 1 box of brownie mix and the ingredients shown below.
What amounts of eggs, water, and oil would you need for 3 batches of cake-like brownies?

1

Which travels faster: a car that travels 6 miles in 10 minutes at a constant speed, or a train that travels 6 miles in 8 minutes at a constant speed? Explain how you know.