Expressions and Equations
star
star
star
star
star
Last updated about 7 years ago
10 questions
1
5x + 4x - x = 40x = ?
5x + 4x - x = 40
x = ?
1
Which of the following is equivalent to the expression below:5x + 3 + 6x + 6
Which of the following is equivalent to the expression below:
5x + 3 + 6x + 6
1
x + 7x - 90 = 8x + 90
x + 7x - 90 = 8x + 90
1
x + 7x - 90 = 8x + 90Explain your answer from problem 3.
x + 7x - 90 = 8x + 90
Explain your answer from problem 3.
1
Ann had $120 to spend on books. After buying 10 books she had $8.30 left.If each book costs the same, let b be the cost of each book
Write an algebraic equation that represents the situation:
Ann had $120 to spend on books. After buying 10 books she had $8.30 left.
If each book costs the same, let b be the cost of each book
Write an algebraic equation that represents the situation:
1
Simplify the expression:2(3x + 6)
Simplify the expression:
2(3x + 6)
1
4(2x + 3) = 44What is the value of x?
4(2x + 3) = 44
What is the value of x?
1
Five people visited a local restaurant to get some lunch. A burger costs 6 dollars and a bottle of apple juice costs an unknown amount. If all five people ordered a burger and a bottle of apple juice, write a numerical expression to show the amount of money the restaurant made for this order.Which expression matches the story. (Choose all that apply)
Five people visited a local restaurant to get some lunch. A burger costs 6 dollars and a bottle of apple juice costs an unknown amount. If all five people ordered a burger and a bottle of apple juice, write a numerical expression to show the amount of money the restaurant made for this order.
Which expression matches the story. (Choose all that apply)
1
The cost of trip to the water park costs $85. The trip cost includes $15 for lunch and 1 pass for the wet rides and 1 pass for the dry rides. The cost of each pass is the same.
Let p be the price of one pass
Write an algebraic equation that represents the cost of the trip using p
The cost of trip to the water park costs $85. The trip cost includes $15 for lunch and 1 pass for the wet rides and 1 pass for the dry rides. The cost of each pass is the same.
Let p be the price of one pass
Write an algebraic equation that represents the cost of the trip using p
1
The cost of trip to the water park costs $85. The trip cost includes $15 for lunch and 1 pass for the wet rides and 1 pass for the dry rides. The cost of each pass is the same. Let p be the price of one pass
What is the cost of one pass?
The cost of trip to the water park costs $85. The trip cost includes $15 for lunch and 1 pass for the wet rides and 1 pass for the dry rides. The cost of each pass is the same.
Let p be the price of one pass
What is the cost of one pass?