Unit 3 | Final Assessment

Last updated almost 7 years ago
11 questions
Note from the author:
Open Up Resources Illustrative Mathematics Grade 8 Unit 3 Final Assessment
1

This table represents a proportional relationship.

1

This table represents a proportional relationship.

1

This table represents a proportional relationship.

1

To mix a particular shade of purple paint, red paint and blue paint are mixed in the ratio 5: 3. To make 20 gallons of this shade of purple paint, how many gallons of red paint should be used?

Just write the number of gallons.

1

To mix a particular shade of purple paint, red paint and blue paint are mixed in the ratio 5: 3. To make 20 gallons of this shade of purple paint, how many gallons of blue paint should be used?

Just write the number of gallons.

1

At one gas station, gas costs $2.75 per gallon. Write an equation that relates the total cost C to the number of gallons of gas purchased g.

Write your answer as C=.... without spaces.
Hint: Think "y=kx" but replace y with C and x with g.

1

A store sells ice cream with assorted toppings. They charge $3.00 for an ice cream, plus 50 cents per ounce of toppings.

How much does an ice cream cost with 4 ounces of toppings?

Give your answer with a dollar sign.

1

A store sells ice cream with assorted toppings. They charge $3.00 for an ice cream, plus 50 cents per ounce of toppings.

How much does an ice cream cost with 11 ounces of toppings?

Give your answer with a dollar sign.

1

A store sells ice cream with assorted toppings. They charge $3.00 for an ice cream, plus 50 cents per ounce of toppings.

If Elena's ice cream cost $3.50 more than Jada's ice cream, how much more did Elena's topping weigh?

Just write the number.

1

Select all the points that are on the graph of the line 2x + 4y = 20.

1

For two weeks, the highest temperature each day was recorded in four different cities. Lines l, m, n, and p are graphs of the temperature over time in Lubbock, Memphis, New Orleans, and Phoenix.

Which statement is true?