Unit 1 Test Pre-Test

Last updated over 6 years ago
30 questions
Note from the author:
Ready math curriculum. Unit 1 - Ratio and Proportions
1

How much would it cost if Leo orders 8 bags instead?

3

The Lin family has a fish tank with different colors of fish. There are 7 blue fish, 4 green fish, and 4 yellow fish. Draw a picture or diagram to model the situation.

1

1st way to write ratio.

1

2nd way to write ratio.

1

3rd way to write ratio.

2

Keisha sees on a scale that 32 ounces is the same as 2 pounds. Complete the table below to show the number of ounces in different number of pounds.

…
1

What is the unit rate of ounces to pounds?

1

This double number line shows the equivalent ratios of centimeters and feet.

1

The unit rate is 2.54 centimeters per inch.

1

6 inches is equivalent to 15.24 centimeters.

1

The unit rate is 0.039 inches per centimeter.

1

What is the ratio of skirts to pants?

1

The store has 36 beach chairs left.

1

The expression 240 âž— 0.85 can be used to find how many chairs were sold.

1

The store has 15% of the chairs left.

1

The store sold 204 beach chairs.

1

The trip will take ________ hours.

4

A bakery uses 70% of its milk in one week. They now have 36 quarts of milk left. Complete the double number line to find the number of quarts the bakery had at the beginning of the week.

1

The bakery started the week with _____ quarts of milk.

1

The bakery used _____ quarts of milk.

1

How many gallons of milk did the bakery use during the week?

1

Explain how you found your answer. (Use mathematical reasoning.)

1

Which point will be on the graph and represent the unit rate of miles per hour?

5

Which ratios describe the relationship of price to uniforms?

1

Small bag ratio ____________

1

Large bag ratio ____________

1

Small bag ________ price per pound

1

Large bag ________ price per pound

1

Which type of bag is the better buy?

1

Explain your answer. (Use mathematical reasoning.)