Solve the following equation. Leave your answer as a simplified fraction.
1 point
1
Question 3
3.
The school store sells 4 pencils for $0.80. What is the unit cost of a pencil?
1 point
1
Question 4
4.
Solve and plot the inequality -2x + 1 < 5 on a number line.
1 point
1
Question 5
5.
What is the missing number (x) that would make the following two ratios proportional?
1 point
1
Question 6
6.
What is the missing number (x) that would make the following two ratios proportional?
1 point
1
Question 7
7.
True of false: the table below representing x and y are in a proportional relationship.
1 point
1
Question 8
8.
Plot the lines from the table below onto a coordinate plane. Connect those lines with a coordinate plane. In addition, plot a point for coordinate (0, y) and (4, y). What would the y values be for those coordinates? You should plot five points in total.
1 point
1
Question 9
9.
What is the slope of the line that is being represented by the graph below?
1 point
1
Question 10
10.
Teresa saw the following advertisement in her local newspaper: avocados—2 for $1.50.
What would be the cost of 7 avocados?
1 point
1
Question 11
11.
Use the table to write a proportion.
1 point
1
Question 12
12.
A school requires 2 computers for every 5 students. Write a proportion that gives the number c of computers needed for 145 students.
1 point
1
Question 13
13.
A school requires 2 computers for every 5 students. Write a proportion that gives the number c of computers needed for 145 students. Now solve for c.
1 point
1
Question 14
14.
In an orchestra, the ratio of trombones to violas is 1 to 3.
There are 9 violas. Write a proportion that gives the number t of trombones in the orchestra (only use #s in your answer).
1 point
1
Question 15
15.
In an orchestra, the ratio of trombones to violas is 1 to 3.
There are 9 violas. How many trombones are in the orchestra?
1 point
1
Question 16
16.
Find the slope of the line.
1 point
1
Question 17
17.
Without using a graph, find the slope of the line that passes through the following points:
1 point
1
Question 18
18.
What is the slope of a line that passes through the points (2, 0) and (5, 0)?
1 point
1
Question 19
19.
After watching the video and reviewing the definitions from the book, write down the important information in your notebook. Next, write how you would explain the concept of direct variation to your mom. How does it relate to slope, ratios, rates, and proportions? Write at least 3 sentences detailing your explanation.
1 point
1
Question 20
20.
If you had to sum up the concept of direct variation in one word, what word would that be...?
1 point
1
Question 21
21.
True/False: x and y show direct variation
1 point
1
Question 22
22.
Explain your reasoning for whether the ratio table below represents direction variation. Use specific examples in your argument.
Watch the next few videos to get a better feel of direct variation and how it applies to real world situations. If you're feeling extremely confident about it, move on. If not, just watch. They're not very long.
1 point
1
Question 23
23.
Now let's determine if a ratio table represents direct variation. Remember, a ratio table is just a collection of coordinate (x,y) values that make up a line on a graph. But first, what are some defining characteristics of a line that represents direct variation?
We can tell if a table represents direct variation if the slope is the same between all the points. You can also tell by choosing two points and making them proportional to each other. If they reduce to the same number, they represent direct variation! Try the following to test your skills!
1 point
1
Question 24
24.
Write yes or no for whether this equation represents direct variation. If the answer is yes, find the constant of variation (slope). Write or answer like this: yes,k=3 or no
1 point
1
Question 25
25.
Write yes or no for whether this equation represents direct variation. If the answer is yes, find the constant of variation (slope). Write or answer like this: yes,k=3 or no
1 point
1
Question 26
26.
Write yes or no for whether this equation represents direct variation. If the answer is yes, find the constant of variation (slope). Write or answer like this: yes,k=3 or no
1 point
1
Question 27
27.
Write yes or no for whether this equation represents direct variation. If the answer is yes, find the constant of variation (slope). Write or answer like this: yes,k=3 or no.
1 point
1
Question 28
28.
On the graph below, draw a line that represents direct variation that passes through the point (2,3)
1 point
1
Question 29
29.
Tell whether x and y show direct variation. How can you tell? Explain how you know.
1 point
1
Question 30
30.
Your distance (d) from lightning varies directly with the time (t) it takes you to hear thunder. If you hear thunder 10 seconds after you see the lightening, you are about 2 miles from the lightning.
Write a direct variation equation for the relationship between time (t) and distance (d).
1 point
1
Question 31
31.
Use the equation from above to determine how long it would take for the sound of thunder to travel 6 miles. Only write the number, no units.
1 point
1
Question 32
32.
A recipe for 3 dozen corn muffins calls for 2 cups of flour. The number of muffins (m) varies directly with the amount of flour (f) you use.
Write a direct variation equation for the relationship between the number of cups of flour (f) and how many muffins (m) it would make.
1 point
1
Question 33
33.
Using the equation from above, determine how many cups of flour are needed to make 10 dozen muffins. Write your answer as a reduced improper fraction. Do not include units.
1 point
1
Question 34
34.
Using the digits 1 to 9, at most one time each, place a digit in each box to make a true statement.
1 point
1
Question 35
35.
Use the whole numbers 1 through 9 only one time each to find the largest (or smallest) possible values for the sum of x and y.
1 point
1
Question 36
36.
Using the numbers 0 through 9, at most one time each, fill in the boxes to create a correct sentence: