Solve each proportion. Round to the nearest tenth.
1 point
1
Question 4
4.
Solve each proportion.
1 point
1
Question 5
5.
Solve each proportion.
1 point
1
Question 6
6.
Do the ratios form a proportion?
1 point
1
Question 7
7.
Do the ratios form a proportion?
1 point
1
Question 8
8.
Nine packages of grape tomatoes cost $24. How many packages of grape tomatoes can you buy for $8?
1 point
1
Question 9
9.
21 bananas cost $6. How many bananas can you buy for $2?
1 point
1
Question 10
10.
A photo is 20 in tall and 10 in wide. If it reduced to a height of 4 in, then how wide will it be?
1 point
1
Question 11
11.
If a test is worth 45 points, how many points would a student need to earn to get a score of 90%?
1 point
1
Question 12
12.
If a test is worth 30 points, how many points would a student need to earn to get a score of 85%?
1 point
1
Question 13
13.
A jar contains 600 marbles, 240 of which are blue. If Nancy reaches in and grabs a handful of 70 marbles, estimate how many of them should be blue?
1 point
1
Question 14
14.
At Sascha's Salad Bar, customers make their own salads and pay by the ounce. Jenny paid $6.16 for a 22-ounce salad. How much would a 16-ounce salad cost?
1 point
1
Question 15
15.
At Sascha's Salad Bar, customers make their own salads and pay by the ounce. Jenny paid $6.16 for a 22-ounce salad. Seth spent $7.28 on a salad. How much did his salad weigh?