Grade 6, Mod 1, Top B, Extension, Quiz Preparation
star
star
star
star
star
Last updated almost 6 years ago
21 questions
Note from the author:
Eureka Engage NY Grade 6 Module 1 adapted assessments
1
a = ______
a = ______
1
b = ______
b = ______
1
c = ______
c = ______
1
d = ______
d = ______
1
a = ______
a = ______
1
b = _____
b = _____
1
c = _______
c = _______
1
d = _______
d = _______
1
a = ______
a = ______
1
b = _____
b = _____
1
c = _______
c = _______
1
d = _______
d = _______
1
a = _______
a = _______
1
b = _______
b = _______
1
c = _______
c = _______
1
d = _______
d = _______
1
Study how the value of the Russian Ruble real has changed over the course of a week.
If you traded $100,000 dollars for rubles on October 8th and then traded those rubles back to dollars one week later when the conversion rate had changed, what would be the net profit? Round to the nearest dollar.
You would profit ________ dollars in one week.
Study how the value of the Russian Ruble real has changed over the course of a week.
If you traded $100,000 dollars for rubles on October 8th and then traded those rubles back to dollars one week later when the conversion rate had changed, what would be the net profit? Round to the nearest dollar.
You would profit ________ dollars in one week.
1
Imagine that your siblings love Goldfish and that your mom says that she thinks you go through about 1000 ounces per year!
How much does 1000 ounces cost for the 6 oz “Bag of Goldfish?” $ ________________ (round to nearest hundredth)
Imagine that your siblings love Goldfish and that your mom says that she thinks you go through about 1000 ounces per year!
How much does 1000 ounces cost for the 6 oz “Bag of Goldfish?” $ ________________ (round to nearest hundredth)
1
Imagine that your siblings love Goldfish and that your mom says that she thinks you go through about 1000 ounces per year!
How much does 1000 ounces cost for the “Box of 9 Mini-Packs?” _________________ (round to nearest hundredth)
Imagine that your siblings love Goldfish and that your mom says that she thinks you go through about 1000 ounces per year!
How much does 1000 ounces cost for the “Box of 9 Mini-Packs?” _________________ (round to nearest hundredth)
1
Imagine that your siblings love Goldfish and that your mom says that she thinks you go through about 1000 ounces per year!
How much does 1000 ounces cost for the “Big Box of Goldfish?” __________________ (round to nearest hundredth)
Imagine that your siblings love Goldfish and that your mom says that she thinks you go through about 1000 ounces per year!
How much does 1000 ounces cost for the “Big Box of Goldfish?” __________________ (round to nearest hundredth)
1
The best deal is the:
The best deal is the:








