Solve the equation, if possible. You must show your work on the follow along sheet to earn full credit.
5 points
5
Question 2
2.
Solve the equation, if possible. You must show your work on the follow along sheet to earn full credit.
5 points
5
Question 3
3.
Solve the equation, if possible. You must show your work on the follow along sheet to earn full credit.
5 points
5
Question 4
4.
Solve the equation, if possible. You must show your work on the follow along sheet to earn full credit.
5 points
5
Question 5
5.
Cross multiply to solve the proportion. You must show your work on the follow along sheet to earn full credit.
5 points
5
Question 6
6.
Cross multiply to solve the proportion. You must show your work on the follow along sheet to earn full credit.
3 points
3
Question 7
7.
The formula for the perimeter of a rectangle is P=2l + 2w. Solve for w.
5 points
5
Question 8
8.
Write the equation in function form (y = ...). If necessary, MUST USE FRACTIONS in simplest form (NO DECIMALS!!!)
5 points
5
Question 9
9.
Write the equation in function form (y = ...). If necessary, MUST USE FRACTIONS in simplest form (NO DECIMALS!!!)
1 point
1
Question 10
10.
The scale on a map is given as 1.5cm: 8km. The distance on the map between two cities is 2.25 centimeters. What is the actual distance between the cities?
Define your variable and what it represents.
2 points
2
Question 11
11.
The scale on a map is given as 1.5cm: 8km. The distance on the map between two cities is 2.25 centimeters. What is the actual distance between the cities?
Write the proportion to represent this situation.
4 points
4
Question 12
12.
The scale on a map is given as 1.5cm: 8km. The distance on the map between two cities is 2.25 centimeters. What is the actual distance between the cities?
Answer the question with a sentence.
1 point
1
Question 13
13.
A garden supply store sells flower bulbs for $0.60 per bulb. Jen spends $24 on bulbs. How many bulbs did she purchase?
Define your variable and what it represents.
2 points
2
Question 14
14.
A garden supply store sells flower bulbs for $0.60 per bulb. Jen spends $24 on bulbs. How many bulbs did she purchase?
Write the algebraic equation to represent the situation.
4 points
4
Question 15
15.
A garden supply store sells flower bulbs for $0.60 per bulb. Jen spends $24 on bulbs. How many bulbs did she purchase?
Answer the question with a complete sentence.
1 point
1
Question 16
16.
Container A and container B have leaks. Container A has 800 mL of water, and is leaking 6mL per minute. Container B has 1000mL and is leaking 10mL per minute. How many minutes will it take for the two containers to have the same amount of water?
Define your variable and what it represents.
2 points
2
Question 17
17.
Container A and container B have leaks. Container A has 800 mL of water, and is leaking 6mL per minute. Container B has 1000mL and is leaking 10mL per minute. How many minutes will it take for the two containers to have the same amount of water?
Write the algebraic equation to represent this situation.
4 points
4
Question 18
18.
Container A and container B have leaks. Container A has 800 mL of water, and is leaking 6mL per minute. Container B has 1000mL and is leaking 10mL per minute. How many minutes will it take for the two containers to have the same amount of water?