Unit 6 Quiz (6.4-6.11)

Last updated almost 6 years ago
11 questions
Note from the author:
Illustrative Mathematics Unit 6 Quiz (6.4-6.11)
5

The price of a visit to the dentist is $50. If the dentist fills any cavities, an additional charge of $100 per cavity gets added to the bill. If the dentist finds n cavities, what will the cost of the visit be?
Write your answer as an expression.

5

Solve for y.

5

Solve for n.

5

Solve for k.

5

Solve for w.

5

Solve for b.

5

Solve for c.

5

Solve for n.

2

Which step in solving 7(y + 4.5) = 32.5 is wrong?
Identify the step that has a mistake.

3

Which step in solving 7(y + 4.5) = 32.5 is wrong?
Finish solving the equation correctly.

5

Donovan eats 2 granola bars and drinks 1 glass of orange juice for breakfast everyday. The price of a granola bar is B dollars and the price of a glass of orange juice is J dollars.
The expression 7(2B + J) describes how much Donovan spends on breakfast in one week.


Match each amount in the situation with the expression that represents it:

  • Number of days Donovan buys breakfast
  • Amount Donovan spends on breakfast each day
  • Amount Donovan spends on granola bars each day
  • Amount Donovan spends on juice each day