Unit 4 Lesson 12
star
star
star
star
star
Last updated over 5 years ago
7 questions
2
A music store marks up the instruments it sells by 30%.
If the store bought a guitar for $45, what will be its store price?
A music store marks up the instruments it sells by 30%.
If the store bought a guitar for $45, what will be its store price?
2
If the price tag on a trumpet says $104, how much did the store pay for it?
If the price tag on a trumpet says $104, how much did the store pay for it?
2
If the store paid $75 for a clarinet and sold it for $100, did the store mark up the price by 30%?
If the store paid $75 for a clarinet and sold it for $100, did the store mark up the price by 30%?
2
A family eats at a restaurant. The bill is $42. The family leaves a tip and they spent a total of $49.77.
How much money was the tip?
A family eats at a restaurant. The bill is $42. The family leaves a tip and they spent a total of $49.77.
How much money was the tip?
2
How much was the tip as a percentage of the total bill?
How much was the tip as a percentage of the total bill?
2
The price of gold is often reported per ounce. At the end of 2005, this price was $513. At the end of 2015, it was $1060. By what percentage did the price per ounce of gold increase?
The price of gold is often reported per ounce. At the end of 2005, this price was $513. At the end of 2015, it was $1060. By what percentage did the price per ounce of gold increase?
1
Noah picked 3 kg of cherries. Mai picked half as many cherries as Noah. How many total kg of cherries did Mai and Noah pick?
Noah picked 3 kg of cherries. Mai picked half as many cherries as Noah. How many total kg of cherries did Mai and Noah pick?