Grade 6, Module 1, Topic C, LT#14: Use Unit Rate to Solve Bargain Shopping Problems
star
star
star
star
star
Last updated almost 6 years ago
16 questions
Note from the author:
Eureka Engage NY Grade 6 Module 1 adapted assessments
Part 1: Unit Rate from Graphs, Tables, Equations
In Michigan, there are many rivers and streams. Canoe Rentals are popular! Which canoe service has the better deal?
1 point
1
Question 1
1.
What is the cost per hour at "Canoes R Us"?
$_____ per hour
1 point
1
Question 2
2.
What is the cost per hour at "Canoe Rental"?
$_____ per hour
1 point
1
Question 3
3.
Which place has the better deal?
Various grocery stores are having sales on the same popular crackers. McKayla is trying to determine which sale is the better deal. Using the given table and equation, determine which store has the best deal on crackers?
1 point
1
Question 4
4.
What is the cost per box of crackers at Lincoln Marketplace?
$_____ per box *ROUND to the nearest hundredth
1 point
1
Question 5
5.
What is the cost per box of crackers at Value Grocery?
$_____ per box
1 point
1
Question 6
6.
What is the cost per box of crackers at Market City?
1.75x = y, where x represents the cost in dollars,
and y represents the number of boxes of crackers.
$_____ per box
1 point
1
Question 7
7.
Which store has the best deal on crackers?
Part 2: Bargain Shopping
Question #8-10
Mallory is on a budget and wants to determine which cereal is a better buy. A 10-ounce box of cereal costs $2.79 and a 13-ounce box of the same cereal costs $3.99.
1 point
1
Question 8
8.
What is the price per ounce for the 10-ounce box of cereal? *Round to the nearest hundredth.
$______ per ounce
1 point
1
Question 9
9.
What is the price per ounce for the 13-ounce box of cereal?*Round to the nearest hundredth.
$______ per ounce
1 point
1
Question 10
10.
Which cereal is the better deal?
Questions #1
Mitch needs to purchase soft drinks for a staff party. He is trying to figure out if it is cheaper to buy the 12-pack of soda or the 20-pack of soda. The 12-pack of soda costs $3.99, and the 20-pack of soda costs $5.48.
1 point
1
Question 11
11.
What is the cost per soda for the 12-pack of soda?
$_________ per soda
1 point
1
Question 12
12.
What is the cost per soda for the 20-pack of soda?
$_________ per soda
1 point
1
Question 13
13.
What is the better deal?
Questions #14-16
Vivian wants to buy a watermelon. Kingston’s Market has 10-pound watermelons for $3.90, but the Farmer’s Market has 12-pound watermelons for $4.44.
1 point
1
Question 14
14.
What is the cost per pound for the smaller watermelon?
$_________ per pound
1 point
1
Question 15
15.
What is the cost per pound for the larger watermelon?