Grade 6, Module 1, Topic C, LT#15: Find Unit Rate from Tables, Graphs & Equations
star
star
star
star
star
Last updated almost 6 years ago
11 questions
Note from the author:
Eureka Engage NY Grade 6 Module 1 adapted assessments
1
What are the miles per gallon for the "Sports Motorcycle?"
________ miles per gallon
What are the miles per gallon for the "Sports Motorcycle?"
________ miles per gallon
1
What are the miles per gallon for the "Leisure Motorcycle?"
________ miles per gallon
What are the miles per gallon for the "Leisure Motorcycle?"
________ miles per gallon
1
Which motorcycle has better gas mileage?
Which motorcycle has better gas mileage?
1
What is the cost per ticket at Great America?
$______ per ticket
What is the cost per ticket at Great America?
$______ per ticket
1
What is the cost per ticket at Santa's Village?
$______ per ticket
What is the cost per ticket at Santa's Village?
$______ per ticket
1
What is the cost per ticket at Hershey Park?
$______ per ticket
What is the cost per ticket at Hershey Park?
$______ per ticket
1
Which park offers the best deal for ticket prices?
Which park offers the best deal for ticket prices?
1
What is the cost per hour at Sports Authority?
$______ per hour
What is the cost per hour at Sports Authority?
$______ per hour
1
What is the cost per hour at Sports Mart?
$______ per hour
What is the cost per hour at Sports Mart?
$______ per hour
1
What is the cost per hour at Sporty McGavins?
$______ per hour
What is the cost per hour at Sporty McGavins?
$______ per hour
1
Which store has the best deal for skate rentals?
Which store has the best deal for skate rentals?