Grade 6, Module 1, Topic C, Bargain Shopping Studying for Quiz
star
star
star
star
star
Last updated almost 6 years ago
12 questions
Note from the author:
Eureka Engage NY Grade 6 Module 1 adapted assessments
1
What is the unit rate of Choice 1?
$_______ per gallon
What is the unit rate of Choice 1?
$_______ per gallon
1
What is the unit rate of Choice 2?
$_______ per gallon
What is the unit rate of Choice 2?
$_______ per gallon
1
What is the better deal?
What is the better deal?
1
What is the unit rate for Choice 1?
$______ per carton *Round to the nearest hundredth
What is the unit rate for Choice 1?
$______ per carton *Round to the nearest hundredth
1
What is the unit rate for Choice 2?
$______ per carton
What is the unit rate for Choice 2?
$______ per carton
1
What is the better deal on eggs?
What is the better deal on eggs?
1
What is the unit rate for Choice 1?
$______ per pound *Round to the nearest hundredth
What is the unit rate for Choice 1?
$______ per pound *Round to the nearest hundredth
1
What is the unit rate for Choice 2?
$______ per pound *Round to the nearest hundredth
What is the unit rate for Choice 2?
$______ per pound *Round to the nearest hundredth
1
What is the better deal on beef?
What is the better deal on beef?
1
What is the unit rate for Choice 1?
$______ per can *Round to the nearest hundredth
What is the unit rate for Choice 1?
$______ per can *Round to the nearest hundredth
1
What is the unit rate for Choice 2?
$______ per can *Round to the nearest hundredth
What is the unit rate for Choice 2?
$______ per can *Round to the nearest hundredth
1
What's the better deal on soda?
What's the better deal on soda?



