Ratios and Unit Rates
star
star
star
star
star
Last updated almost 6 years ago
5 questions
1
Express the ratio as a unit rate.
4.5 miles in 25 minutes
Express the ratio as a unit rate.
4.5 miles in 25 minutes
1
Use the proportion to find the missing value.
Use the proportion to find the missing value.
1
Ms. Anderson paid $22.25 for 5 pounds of cheese. How much would 8 pounds of cheese cost?
Ms. Anderson paid $22.25 for 5 pounds of cheese. How much would 8 pounds of cheese cost?
1
Find the unit rate.
If I can type 120 words in 3 minutes, what is my rate per minute?
Find the unit rate.
If I can type 120 words in 3 minutes, what is my rate per minute?
1
72 is what percent of 160?
72 is what percent of 160?