Ratios and Unit Rates

Last updated almost 6 years ago
5 questions
1

Express the ratio as a unit rate.

4.5 miles in 25 minutes

1

Use the proportion to find the missing value.


1

Ms. Anderson paid $22.25 for 5 pounds of cheese. How much would 8 pounds of cheese cost?

1

Find the unit rate.

If I can type 120 words in 3 minutes, what is my rate per minute?

1

72 is what percent of 160?