Topic 11 Quiz

Last updated over 5 years ago
8 questions
1

The table shows distances and travel times three high speed trains. Which train is fastest?
Hint: Find the unit rate.

1

In a week, 12 hens laid 84 eggs. What is the unit rate for eggs per hen?
The unit rate is ________ eggs(s) per hen.

1

An animal gained 6 pounds steadily over 12 years. What is the unit rate of pounds per year?
The unit rate is ______ pound(s) per year.

1

A plant grew 19 inches over 5 months. The plant grows the same amount each month.
Use this rate to complete the table.

1

A migrating bird flies 420 miles in 14 hours. How many miles does it fly in 1 hour?
How many in 5 hours? 2 separate answers

1

The price of a 6 minute phone call is $2.10. What is the price of an 18 minute phone call?
Hint ( $ ÷ time)

1

If 7 notepads cost $3.15, what is the unit price of a notepad?
Hint ( $ ÷ Qty)

1

On a busy road, your friend's mother drives 12 miles in 36 minutes. At this speed, how long does it take your friend's mother to drive 2 miles? Hint ( Miles ÷ Time) Find unit rate first.