The table shows distances and travel times three high speed trains. Which train is fastest?
Hint: Find the unit rate.
1 point
1
Question 2
2.
In a week, 12 hens laid 84 eggs. What is the unit rate for eggs per hen?
The unit rate is ________ eggs(s) per hen.
1 point
1
Question 3
3.
An animal gained 6 pounds steadily over 12 years. What is the unit rate of pounds per year?
The unit rate is ______ pound(s) per year.
1 point
1
Question 4
4.
A plant grew 19 inches over 5 months. The plant grows the same amount each month.
Use this rate to complete the table.
1 point
1
Question 5
5.
A migrating bird flies 420 miles in 14 hours. How many miles does it fly in 1 hour?
How many in 5 hours? 2 separate answers
1 point
1
Question 6
6.
The price of a 6 minute phone call is $2.10. What is the price of an 18 minute phone call?
Hint ( $ ÷ time)
1 point
1
Question 7
7.
If 7 notepads cost $3.15, what is the unit price of a notepad?
Hint ( $ ÷ Qty)
1 point
1
Question 8
8.
On a busy road, your friend's mother drives 12 miles in 36 minutes. At this speed, how long does it take your friend's mother to drive 2 miles? Hint ( Miles ÷ Time) Find unit rate first.