M8 Unit 3 End of Unit Revised

Last updated over 5 years ago
10 questions
4

Write an equation to represent each line - make your thinking visible!

Three runners are training for a marathon. One day they run about 10 miles, each at their own constant speed.
4

Which of these runners has the fastest pace? Explain how you know.

It costs $0.50 to download an individual song and $4 to download an album. Jada has $15 to spend downloading music.
2

Complete the table showing three ways Jada can spend $15 downloading individual songs and albums. Remember to show your work somewhere

1

Write an equation relating the number of individual songs s and the number of albums a Jada can download.

1

Sketch a graph of the solutions to your equation.

Han's cell phone plan costs $200 to start. Then there is a $50 charge each month.
1

What is the total cost (start up fee and monthly charge) to use the cell phone plan for one month?

2

What is the total cost for x months?

2

Graph the cost of the cell phone plan over a period of two years, using months as the units of time. Be sure to label your axes and scale them by labeling each gridline with a number.

1

Is there a proportional relationship between time and the cost of the cell phone plan? Explain how you know.

1

Tyler’s cell phone plan costs $350 to start, then there is a $50 charge each month. If we were to graph Tyler's cell phone plan over a period of two years on the same grid as Han's plan, describe how the two graphs would be the same and how they are different.