8th Skill Review 1
star
star
star
star
star
Last updated over 2 years ago
18 questions
1
Simplify the expression
Simplify the expression
1
Simplify the expression
Simplify the expression
1
Simplify the expression
Simplify the expression
1
Simplify the expression
Simplify the expression
1
Simplify the expression
Simplify the expression
1
Simplify the expression
Simplify the expression
1
Evaluate the expression if x = -2y = -3z = 5
Evaluate the expression if
x = -2
y = -3
z = 5
1
Evaluate the expression if x = -2y = -3z = 5
Evaluate the expression if
x = -2
y = -3
z = 5
1
Evaluate the expression if x = -2y = -3z = 5
Evaluate the expression if
x = -2
y = -3
z = 5
1
Evaluate the expression if x = -2y = -3z = 5
Evaluate the expression if
x = -2
y = -3
z = 5
1
Evaluate the expression if x = -2y = -3z = 5
Evaluate the expression if
x = -2
y = -3
z = 5
1
Evaluate the expression if x = -2y = -3z = 5
Evaluate the expression if
x = -2
y = -3
z = 5
1
What is the UNIT RATE?
If 2 1/4 pounds of bananas cost $1.89, what is the cost per pound?
What is the UNIT RATE?
If 2 1/4 pounds of bananas cost $1.89, what is the cost per pound?
1
What is the UNIT RATE?
What is the weight per cm?
What is the UNIT RATE?
What is the weight per cm?
1
What is the UNIT RATE?
Use the graph to find the refill cost per bottle
What is the UNIT RATE?
Use the graph to find the refill cost per bottle
1
Write and solve the proportion:
If 200 vitamins cost $4.75, what should 500 vitamins cost?
Write and solve the proportion:
If 200 vitamins cost $4.75, what should 500 vitamins cost?
1
Write and solve the proportion:
If a basketball player made 72 out of 85 free-throw attempts, how many could she expect to make in 200 attempts?
Write and solve the proportion:
If a basketball player made 72 out of 85 free-throw attempts, how many could she expect to make in 200 attempts?
1
Write and solve the proportion:
A cookie recipe uses 1/2 teaspoon of vanilla with 3/4 cup of flour. How much canilla should be used with five cups of flour?
Write and solve the proportion:
A cookie recipe uses 1/2 teaspoon of vanilla with 3/4 cup of flour. How much canilla should be used with five cups of flour?