8th Skill Review 1

Last updated over 2 years ago
18 questions
1

Simplify the expression

1

Simplify the expression

1

Simplify the expression

1

Simplify the expression

1

Simplify the expression

1

Simplify the expression

1

Evaluate the expression if
x = -2
y = -3
z = 5


1

Evaluate the expression if
x = -2
y = -3
z = 5


1

Evaluate the expression if
x = -2
y = -3
z = 5


1

Evaluate the expression if
x = -2
y = -3
z = 5


1

Evaluate the expression if
x = -2
y = -3
z = 5


1

Evaluate the expression if
x = -2
y = -3
z = 5


1

What is the UNIT RATE?

If 2 1/4 pounds of bananas cost $1.89, what is the cost per pound?

1

What is the UNIT RATE?

What is the weight per cm?

1

What is the UNIT RATE?

Use the graph to find the refill cost per bottle

1

Write and solve the proportion:

If 200 vitamins cost $4.75, what should 500 vitamins cost?

1

Write and solve the proportion:

If a basketball player made 72 out of 85 free-throw attempts, how many could she expect to make in 200 attempts?

1

Write and solve the proportion:

A cookie recipe uses 1/2 teaspoon of vanilla with 3/4 cup of flour. How much canilla should be used with five cups of flour?