Unit Rates with Proportions 2 - TB p. 163, 166-167
star
star
star
star
star
Last updated 11 months ago
15 questions

Required
1
Set up a proportion and then solve. Be sure to label your answer!
Set up a proportion and then solve. Be sure to label your answer!
Required
1
Set up a proportion and then solve. Be sure to label your answer!
Set up a proportion and then solve. Be sure to label your answer!
Required
1
Set up a proportion and then solve. Be sure to label your answer!
Set up a proportion and then solve. Be sure to label your answer!
Required
1
Which type of food costs the most per pound?
Which type of food costs the most per pound?
Required
1
Required
1
Required
1
Required
1
Required
1

Required
1
What is the cost per pound? (Include the $ in your answer).
What is the cost per pound? (Include the $ in your answer).
Required
1
What is the cost per pound? (Include the $ in your answer).
What is the cost per pound? (Include the $ in your answer).
Required
1
What is the cost per pound? (Include the $ in your answer).
What is the cost per pound? (Include the $ in your answer).
Required
1
Which type of meat costs the least per pound?
Which type of meat costs the least per pound?
1
Which brand of rice should he buy to get the best deal, assuming that all three brands are of the same quality?
Which brand of rice should he buy to get the best deal, assuming that all three brands are of the same quality?
1
How much will he save if he buys the cheapest brand of rice as compared to the most expensive one?
How much will he save if he buys the cheapest brand of rice as compared to the most expensive one?