5.1 Reteach - Unit Rates
star
star
star
star
star
Last updated 11 months ago
9 questions
0

1
The unit cost of the onion is ______ per pound.
The unit cost of the onion is ______ per pound.
1
The unit cost of the cauliflower is ______ per pound.
The unit cost of the cauliflower is ______ per pound.
1
The unit cost of the asparagus is ______ per pound.
The unit cost of the asparagus is ______ per pound.
1
Which vegetable costs the most per pound?
Which vegetable costs the most per pound?

1
The cost of the white rice per ounce is _______.
The cost of the white rice per ounce is _______.
1
The cost of the brown rice per ounce is _______.
The cost of the brown rice per ounce is _______.
1
The cost of the glutinous rice per ounce is _______.
The cost of the glutinous rice per ounce is _______.
1
Which rice costs the most per ounce?
Which rice costs the most per ounce?
