Writing Equations from Real Life Scenarios
star
star
star
star
star
Last updated over 5 years ago
7 questions
1
Write an equation for the following real life scenario.Use "u" to represent your variable.
Aliamanu basketball team purchased equipment and uniforms for a total cost of $912. The equipment cost 612 and the uniforms were $25 each.
Write an equation for the following real life scenario.
Use "u" to represent your variable.
Aliamanu basketball team purchased equipment and uniforms for a total cost of $912. The equipment cost 612 and the uniforms were $25 each.
1
Using your equation from problem #1, determine how many uniforms the school purchased.
Using your equation from problem #1, determine how many uniforms the school purchased.
1
Raymond buys bottles of water at $2 each and a large pizza at $13. The total cost was $21.
How could we write an equation for the real life example above?
Raymond buys bottles of water at $2 each and a large pizza at $13. The total cost was $21.
How could we write an equation for the real life example above?
1
Write an equation for the following real life scenario.Use "t" to represent your variable.
Jasmine’s cell phone company charges her $35 a month for phone service plus 0.50 for each text message. Her total bill for the month was $51.
Write an equation for the following real life scenario.
Use "t" to represent your variable.
Jasmine’s cell phone company charges her $35 a month for phone service plus 0.50 for each text message. Her total bill for the month was $51.
1
Using your equation from problem #4, determine how many text messages Jasmin sent last month.
Using your equation from problem #4, determine how many text messages Jasmin sent last month.
1
Write an equation and solve for your unknown in the following real life example:
Renting boats on a lake costs $22 per hour plus a flat fee of $10 for insurance. If you paid $98 altogether, how many hours did you rent the boat for?
Write an equation and solve for your unknown in the following real life example:
Renting boats on a lake costs $22 per hour plus a flat fee of $10 for insurance. If you paid $98 altogether, how many hours did you rent the boat for?
1
Write an equation and solve for your unknown in the following real life example:
The bill for the repair of a computer was $179. The cost of parts was $44, and labor charge was $45 per hour. How many hours did it take to repair the computer?
Write an equation and solve for your unknown in the following real life example:
The bill for the repair of a computer was $179. The cost of parts was $44, and labor charge was $45 per hour. How many hours did it take to repair the computer?