For exercises 3 and 4, write each ratio as a fraction in simplest form.
1 point
1
Question 4
4.
There are 16 girls to 20 boys in the school band. What is th ratio of girls to boys?
1 point
1
Question 5
5.
Write each rate as a UNIT RATE. $8 for 2 pounds of rice.
1 point
1
Question 6
6.
Write each rate as a UNIT RATE. 240 miles in 6 hours.
1 point
1
Question 7
7.
Steve bought 12 pounds of apples for $6. Use the ratio table to find the cost of buying 3 pounds of apples.
1 point
1
Question 8
8.
The table shows the amount of money Dawson earned for watching the neighbors cat.Which graph shows the correct graphing of the ordered pairs (number of days, amount earned).