GRADE 6.RP.1-3a

Last updated over 5 years ago
11 questions
1

Write two sentences describing ratios from the descriptions to the left. Use the sentence stem provided.

1

Write two more sentences describing different ratios from the descriptions to the left. Use the sentence stem provided.

1

Write two more sentences describing different ratios from the descriptions to the left. Use the sentence stem provided.

1

Which of these ratio sentences is easiest for you to understand? Why?

1

Are either of these ratios unit rates? How can you tell?

1

Calculate the unit rate for the following deal: 3 pizzas for $18.00.

1

Calculate the unit rate for the following deal: 5 pizzas for $27.50.

1

Which of the deals is better? How did the unit rates help you find the better deal?

1

Build and fill out the table. See below for how to create your table in the answer space.
# Games / # Balls Used
____ _____
2 _____
3 _____

1

What is the unit rate of this set of ratios?

1

How could you double-check whether or not each of these rations is actually equivalent? Explain.