Consumer Applications Review SOL 8.4
star
star
star
star
star
Last updated over 5 years ago
24 questions
Note from the author:
8.4 Consumer Applications Review

1
Write as a unit rate: 680 calories in 6 muffins.
Write as a unit rate: 680 calories in 6 muffins.
1
Write as a unit rate: $31.20 for 15 gallons of gas.
Write as a unit rate: $31.20 for 15 gallons of gas.
1
Determine whether Option A or Option B is the better deal. Justify your answer with the unit prices.
Determine whether Option A or Option B is the better deal. Justify your answer with the unit prices.
1
Determine whether Option A or Option B is the better deal. Justify your answer with the unit prices.
Determine whether Option A or Option B is the better deal. Justify your answer with the unit prices.
1
Determine whether the ratios form a proportion: 16/9 , 28/15
Determine whether the ratios form a proportion: 16/9 , 28/15
1
Determine whether the ratios form a proportion: 3.2/17 , 8/42.5
Determine whether the ratios form a proportion: 3.2/17 , 8/42.5
1
Solve the proportion:
Solve the proportion:
1
Solve the proportion:
Solve the proportion:
1
20.8 is 32% of what number?
20.8 is 32% of what number?
1
Find 12% of 145.
Find 12% of 145.
1
Samantha plays on the softball team for her school. She strikes out twice every nine times she is at bat. If she struck out 14 times this season, how many times was she at bat?
Samantha plays on the softball team for her school. She strikes out twice every nine times she is at bat. If she struck out 14 times this season, how many times was she at bat?
1
A pair of rollerblades is on sale for 35% off the original price. If the original price is $128.40, what is the sale price?
A pair of rollerblades is on sale for 35% off the original price. If the original price is $128.40, what is the sale price?

1
The marching band at Parkland High School has 128 students. Of these, 18.75% are ninth graders. How many ninth graders are there in the band?
The marching band at Parkland High School has 128 students. Of these, 18.75% are ninth graders. How many ninth graders are there in the band?
1
On Reese's most recent phone bill, 80% of the minutes she used were from calling her mother. If she talked to her mother for 348 minutes, how many total minutes did she use?
On Reese's most recent phone bill, 80% of the minutes she used were from calling her mother. If she talked to her mother for 348 minutes, how many total minutes did she use?
1
Find the final price of a $325 lacrosse stick with 7.25% sales tax.
Find the final price of a $325 lacrosse stick with 7.25% sales tax.
1
A stereo that regularly costs $429.99 is on sale for 35% off. How much money will be discounted from the regular price?
A stereo that regularly costs $429.99 is on sale for 35% off. How much money will be discounted from the regular price?
1
Claire is buying a new bicycle for $295. If the sales tax is 4.75%, what will she pay in total?
Claire is buying a new bicycle for $295. If the sales tax is 4.75%, what will she pay in total?
1
Mrs. Smith paid $125 to have her hair coloured and cut. If she tips her hairdresser 15% of her bill, how much was the tip?
Mrs. Smith paid $125 to have her hair coloured and cut. If she tips her hairdresser 15% of her bill, how much was the tip?
1
Aubrey is selling collections of art and makes a 12% commission on all sales. What would her commission be on the sale of a $3250 collection of art?
Aubrey is selling collections of art and makes a 12% commission on all sales. What would her commission be on the sale of a $3250 collection of art?
1
Gas prices are typically marked up for holiday travel. If the prices are marked up 17.5% and the regular price per gallon is $2.40, how much will Mitch pay for 10 gallons of gas?
Gas prices are typically marked up for holiday travel. If the prices are marked up 17.5% and the regular price per gallon is $2.40, how much will Mitch pay for 10 gallons of gas?
1
Rick is buying a $115 tennis racquet from a sporting goods store. If the racquet is on sale for 35% off and sales tax is 8%, how much will he pay in total?
Rick is buying a $115 tennis racquet from a sporting goods store. If the racquet is on sale for 35% off and sales tax is 8%, how much will he pay in total?
1
Suppose $3,750 is placed in a savings account for 4 years. Find the interest earned if the interest rate is 1.85%.
Suppose $3,750 is placed in a savings account for 4 years. Find the interest earned if the interest rate is 1.85%.
1
Simone borrowed $13,500 from the bank to purchase a used car. If the interest rate on this 72-month loan is 5.9%, how much will Simone pay in total back to the bank?
Simone borrowed $13,500 from the bank to purchase a used car. If the interest rate on this 72-month loan is 5.9%, how much will Simone pay in total back to the bank?
1
Caleb bought a $795 necklace for his wife's birthday. If he bought it on credit with an interest rate of 16.25%, how much total will he have paid after three years?
Caleb bought a $795 necklace for his wife's birthday. If he bought it on credit with an interest rate of 16.25%, how much total will he have paid after three years?