Open Up - Grade 6 - Mathematics - Unit 3 - Lesson 5

Last updated 9 months ago
6 questions
1

Mai and Priya were on scooters. Mai traveled 15 meters in 6 seconds. Priya travels 22 meters in 10 seconds. Who was moving faster?

1

Here are the prices for cans of juice that are the same brand and the same size at different stores. Which store offers the best deal?

Store X: 4 cans for $2.48
Store Y: 5 cans for $3.00
Store Z: 59 cents per can

1

Costs of homes can be very different in different parts of the United States.

A 450-square-foot apartment in New York City costs $540,000. What is the price per square foot?

1

Costs of homes can be very different in different parts of the United States.

A 2,100-square-foot home in Cheyenne, Wyoming, costs $110 per square foot. How much does this home cost?

1

There are 33.8 fluid ounces in a liter. There are 128 fluid ounces in a gallon. About how many liters are in a gallon?

1

Diego is 165 cm tall. Andre is 1.7 m tall. Who is taller, Diego or Andre?

Source: Open Up Resouces (Download for free at openupresources.org.)