Open Up - Grade 7 - Mathematics - Unit 6 - Lesson 5
star
star
star
star
star
Last updated 9 months ago
16 questions
1
Here are some prices customers paid for different items at a farmer’s market. Find the cost for 1 pound of each item.
$5 for 4 pounds of apples. (Round to the nearest cent.)
Here are some prices customers paid for different items at a farmer’s market. Find the cost for 1 pound of each item.
$5 for 4 pounds of apples. (Round to the nearest cent.)
1
Here are some prices customers paid for different items at a farmer’s market. Find the cost for 1 pound of each item.
$3.50 for \frac{1}{2} pounds of apples. (Round to the nearest cent.)
Here are some prices customers paid for different items at a farmer’s market. Find the cost for 1 pound of each item.
$3.50 for \frac{1}{2} pounds of apples. (Round to the nearest cent.)
1
Here are some prices customers paid for different items at a farmer’s market. Find the cost for 1 pound of each item.
$8.25 for 1\frac{1}{2} pounds of apples. (Round to the nearest cent.)
Here are some prices customers paid for different items at a farmer’s market. Find the cost for 1 pound of each item.
$8.25 for 1\frac{1}{2} pounds of apples. (Round to the nearest cent.)
1
Here are some prices customers paid for different items at a farmer’s market. Find the cost for 1 pound of each item.
$6.75 for 1\frac{3}{4} pounds of apples. (Round to the nearest cent.)
Here are some prices customers paid for different items at a farmer’s market. Find the cost for 1 pound of each item.
$6.75 for 1\frac{3}{4} pounds of apples. (Round to the nearest cent.)
1
Here are some prices customers paid for different items at a farmer’s market. Find the cost for 1 pound of each item.
$0.88 for 6\frac{1}{4} pounds of apples. (Round to the nearest cent.)
Here are some prices customers paid for different items at a farmer’s market. Find the cost for 1 pound of each item.
$0.88 for 6\frac{1}{4} pounds of apples. (Round to the nearest cent.)
1
Find the products.
Find the products.
1
Find the products.
Find the products.
1
Find the products.
Find the products.
1
Find the products.
Find the products.
1
Here are two stories:- A family buys 6 tickets to a show. They also each spend $3 on a snack. They spend $24 on the show.
- Diego has 24 ounces of juice. He pours equal amounts for each of his 3 friends, and then adds 6 more ounces for each.
Here are two equations:- 3(x + 6) =24
- 6(x + 3) =24
Which equation represents which story?
Here are two stories:
- A family buys 6 tickets to a show. They also each spend $3 on a snack. They spend $24 on the show.
- Diego has 24 ounces of juice. He pours equal amounts for each of his 3 friends, and then adds 6 more ounces for each.
Here are two equations:
- 3(x + 6) =24
- 6(x + 3) =24
Which equation represents which story?
| Draggable item | arrow_right_alt | Corresponding Item |
|---|---|---|
3(x + 6) = 24 | arrow_right_alt | Family at the show |
6(x + 3) = 24 | arrow_right_alt | Diego's Juice |
1
Here are two stories:- A family buys 6 tickets to a show. They also each spend $3 on a snack. They spend $24 on the show.
- Diego has 24 ounces of juice. He pours equal amounts for each of his 3 friends, and then adds 6 more ounces for each.
Here are two equations:- 3(x + 6) =24
- 6(x + 3) =24
What does x represent in each equation?
Here are two stories:
- A family buys 6 tickets to a show. They also each spend $3 on a snack. They spend $24 on the show.
- Diego has 24 ounces of juice. He pours equal amounts for each of his 3 friends, and then adds 6 more ounces for each.
Here are two equations:
- 3(x + 6) =24
- 6(x + 3) =24
What does x represent in each equation?
1
Here are two stories:- A family buys 6 tickets to a show. They also each spend $3 on a snack. They spend $24 on the show.
- Diego has 24 ounces of juice. He pours equal amounts for each of his 3 friends, and then adds 6 more ounces for each.
Here are two equations:- 3(x + 6) =24
- 6(x + 3) =24
Find the solution to each equation.(write in x= form)
Here are two stories:
- A family buys 6 tickets to a show. They also each spend $3 on a snack. They spend $24 on the show.
- Diego has 24 ounces of juice. He pours equal amounts for each of his 3 friends, and then adds 6 more ounces for each.
Here are two equations:
- 3(x + 6) =24
- 6(x + 3) =24
Find the solution to each equation.(write in x= form)
1
Here are two stories:- A family buys 6 tickets to a show. They also each spend $3 on a snack. They spend $24 on the show.
- Diego has 24 ounces of juice. He pours equal amounts for each of his 3 friends, and then adds 6 more ounces for each.
Here are two equations:- 3(x + 6) =24
- 6(x + 3) =24
What does each solution tell you about its situation?
Here are two stories:
- A family buys 6 tickets to a show. They also each spend $3 on a snack. They spend $24 on the show.
- Diego has 24 ounces of juice. He pours equal amounts for each of his 3 friends, and then adds 6 more ounces for each.
Here are two equations:
- 3(x + 6) =24
- 6(x + 3) =24
What does each solution tell you about its situation?
1
Here is a diagram and its corresponding equation. 6(x + 1) = 24 Find the solution to the equation. (answer in x = form)
Here is a diagram and its corresponding equation. 6(x + 1) = 24
Find the solution to the equation. (answer in x = form)
1
Below is a set of data about temperatures. The range of a set of data is the distance between the lowest and highest value in the set. 9oC, -3oC, 22oC, -5oC, 11oC, 15oC.What is the range of these temperatures?
Below is a set of data about temperatures. The range of a set of data is the distance between the lowest and highest value in the set.
9oC, -3oC, 22oC, -5oC, 11oC, 15oC.
What is the range of these temperatures?
1
A store is having a 25% off sale on all shirts.
Show two different ways to calculate the sale price for a shirt that normally costs $24.
A store is having a 25% off sale on all shirts.
Show two different ways to calculate the sale price for a shirt that normally costs $24.