Watch the lesson "Multiply by 1-Digit" video below. Then complete the assignment.
1 point
1
Question 1
1.
Find the product.
1 point
1
Question 2
2.
Watch the video if you need help.
A baker sold 1,246 cakes in November. He sold three times as many cakes in December. How many cakes did he sell in December?
1 point
1
Question 3
3.
Wendy earned $1,645 each month for 6 months. How much had Wendy earned at the end of 6 months?
1 point
1
Question 4
4.
A commercial airline makes several flights each week from New York to Paris, France. If the airline serves 1,978 meals each day, how many meals are served the entire week?
First, you need to know how many days are in a week.
1 point
1
Question 5
5.
Find the product.
1 point
1
Question 6
6.
Leo’s penny jar holds 386 pennies. Leo has set a goal to save 8 jars full of pennies. How many pennies will Leo have if he saves 8 jars of pennies?
1 point
1
Question 7
7.
Find the product.
1 point
1
Question 8
8.
What are the numbers that you multiply together?
1 point
1
Question 9
9.
What is the answer to a multiplication problem called?
1 point
1
Question 10
10.
Watch the video if you need help.
Troy has 9 blue bags of skittles and 6 red bags of skittles. All the blue bags have 132 skittles and all the red bags have 98 skittles. How many skittles does he have in both bags?