Chapter 5 Test Paper.

Last updated over 4 years ago
23 questions

Chapter 5 Test Paper

No Calculators

Reportable Standard: Compute unit rates associated with ratios of fractions

Targeted skill: Writing unit rates

4

Write your name on the rubric

4

Find the unit rate (remember to write the unit)

72 ounces for 12 servings

4

Find the unit rate (remember to write the unit)

$15 for 4 quarts

4

Your friend’s heart beats 20 times in 16 seconds when at rest. While running, your friend’s heart beats 25 times in 10 seconds.

Find the unit rate of your friend’s heart rate at rest.

4

Your friend’s heart beats 20 times in 16 seconds when at rest. While running, your friend’s heart beats 25 times in 10 seconds.

Find the unit rate of your friend’s heart rate while running

1

Use your answers in the previous two questions.

How many more times does your friend’s heart beat while running than while at rest?

Reportable Standard: Recognize and represent proportional relationships between quantities

Targeted skill: Recognizing proportional relationships

4

Tell whether the ratios form a proportion.

4

Tell whether the ratios form a proportion.

4

A chemical compound requires 8 ounces of Chemical A and 12 ounces of Chemical B.
A mixture contains 24 ounces of Chemical A and 30 ounces of Chemical B.
How can you fix the mixture proportional to the chemical compound?

Targeted skill: Graphing proportional relationships

4

Does the graph represent a proportional relationship?

4

Interpret the point (4, 24) on this graph.

2

Graph this data

2

Use the graph to tell whether x and y are in a proportional relationship. Explain your reasoning.

Targeted skill: Identifying slope

4

Find the slope

4

Graph the line that passes through the two points. Then find the slope of the line.
(0,0) and (3, 2)

4

The graph shows the calories burned for hiking and downhill skiing.

Find and interpret the slope of the skiing line (WRITE THE UNITS)

4

The graph shows the calories burned for hiking and downhill skiing.

Find and interpret the slope of the hiking line (WRITE THE UNITS)

Reportable standard: Use proportional relationships to solve multistep ratio and percent problems

Targeted skill: Writing proportions

This is WRITING a proportion, I do not need the value of the letter. DO NOT SOLVE THESE ONES!!
4

Use the table to write a proportion.

4

It will cost you $3 to buy 5 stickers. Write a proportion that gives the cost c if you buy 12 stickers

4

There are 180 white lockers in a school. There are 3 white lockers for every 5 blue lockers. Write a proportion to solve for the number of blue lockers b there are in the school.

Targeted skill: Solving proportions

4

Solve the proportion

4

Solve the proportion

4

It costs $145 for 10 people to attend a concert. How much does it cost a group of 8 people?