HML Algebra Unit 1 Lesson 5 Homework

Last updated over 5 years ago
5 questions
1

Identify what you know and what you need to find out. Also identify any missing or irrelevant informaiton. You DO NOT need to solve the problem.

a. You make dog collars and anticipate sellng all of them at a craft fair. You spend $85 for materials and hope to make a profit of $90. How much should you charge for each collar?




b. One day, the temperature in Rome, Italy, was 30 degrees Celcius. On the same day, the temperature in Dallas, Texas, was 83 degrees Fahrenheit. Which temperature was hotter?

1

You are hiking. The total weight of your backpack and its contents is 13 3/8 pounds. You want to carry no more than 15 pounds. How many water bottles can you add to your backpack if each bottle weight 3/4 pound?

1

A diver uses a sonar device to determine the distance to her diving partner. The device sends a sound wave and records the time it takes for the wave to reach the diving partner and return to the device. Suppose the wave travels at a rate of about 4800 feet per second.

a. The wave returns .2 seconds after it was sent. How far did the wave travel?


b. How far away is the diving partner?

1

A gardener is reseeding a city park tha thas the shape of a right triangle with a base of 150 feet and a height of 200 feet. The third side of the park is 250 feet long.

a. One bag of grass seed covers 3750 square feed and costs $27.50. How many bags are needed? What is the total cost?




b. Wire fencing costs $23.19 for each 50 foot roll. How much does it cost to buy fencing to enclose the area?




c. Fend posts cost $3.19 each and should be placed every 5 feel. How many posts are needed, and how much will they cost all together?




d. What is the total cost of the park project (reseeding and fencing, including posts)?

1

One car travels about 28.5 miles on each gallon of gas. Suppose the average price of gas is $2 per gallon. Aobu thow much woudl the gas for a 978 mile trip cost?