Chipotle sells 75 chicken burritos for every 25 steak burritos sold. Find the ratio of chicken burritos to steak burritos. Write your answer as a fraction in simplest form.
1 point
1
Question 2
2.
6 cans of soda cost $3.25. What is the unit rate in terms of cost per can? (round to the nearest hundreths/penny)
1 point
1
Question 3
3.
You go to Trader Joes with your older sister to pick up avocados to make guacamole. Trader Joes sells 4 avocados for $3.50 or 6 avocados for $5.00. Which is a better deal?
1 point
1
Question 4
4.
Complete the missing boxes in the following ratio table.
1 point
1
Question 5
5.
Select all items that show a proportional relationship.
1 point
1
Question 6
6.
Solve the proportion for the missing value.
1 point
1
Question 7
7.
You can buy 3 t-shirts for $36. At the same rate, how much would 7 t-shirts cost?
1 point
1
Question 8
8.
You run at a rate of 1/2 of a mile every 1/5 of a hour. How many hours will it take you to run 3 miles?
1 point
1
Question 9
9.
Given the table and graph, write the equation of the proportional relationship in the form of y=kx
1 point
1
Question 10
10.
Given the graph, what is the unit rate in feet per second?