Math 6/7 Unit 1 Quiz

Last updated over 5 years ago
10 questions
1

Chipotle sells 75 chicken burritos for every 25 steak burritos sold. Find the ratio of chicken burritos to steak burritos. Write your answer as a fraction in simplest form.

1

6 cans of soda cost $3.25. What is the unit rate in terms of cost per can? (round to the nearest hundreths/penny)

1

You go to Trader Joes with your older sister to pick up avocados to make guacamole. Trader Joes sells 4 avocados for $3.50 or 6 avocados for $5.00. Which is a better deal?

1

Complete the missing boxes in the following ratio table.

1

Select all items that show a proportional relationship.


1

Solve the proportion for the missing value.

1

You can buy 3 t-shirts for $36. At the same rate, how much would 7 t-shirts cost?

1

You run at a rate of 1/2 of a mile every 1/5 of a hour. How many hours will it take you to run 3 miles?

1

Given the table and graph, write the equation of the proportional relationship in the form of y=kx


1

Given the graph, what is the unit rate in feet per second?