GR5 Unit 2 Test: Multiplication and Division of Whole Numbers and Decimals
1 point
1
Question 1
1.
Irma went to the grocery store and bought 3 packages of pasta. Each package of pasta weighs 16.45 ounces. What is the best approximation for the weight of all three packages of pasta combined? (TEKS 5.3A)
1 point
1
Question 2
2.
Mia’s dog weighs 32.6 pounds. Lettie’s dog weighs 3.8 times as much as Mia’s dog. What does Lettie’s dog weigh in pounds? (TEKS 5.3E)
1 point
1
Question 3
3.
Aspen added 14 to the product of 224 and 16. What is this sum? (TEKS 5.3B)
1 point
1
Question 4
4.
Mr. Roosevelt has 48 nails that each weigh 1.35 ounces. What is the weight of these nails in ounces? (TEKS 5.3E)
1 point
1
Question 5
5.
In a school auditorium there are 33 seats in each row of seats. How many rows are needed for 528 students to each have a seat?
Record your answer in the box below. Be sure to use the correct place value. (TEKS 5.3C)
1 point
1
Question 6
6.
Scott drank 3.5 bottles of water yesterday. Each bottle contained 1.2 pints of water. What was the number of pints of water Scott drank yesterday? (TEKS 5.3E)
1 point
1
Question 7
7.
Tara has a box of 1908 beads for making bracelets. She wants to put 15 beads on each bracelet she makes. What is the greatest number of bracelets Tara can make with these beads? (TEKS 5.3C)
1 point
1
Question 8
8.
A math problem is shown.
What is the quotient? (TEKS 5.3G)
1 point
1
Question 9
9.
Ashley bought 2 candy bars for a cost of $0.50 each. The model represents this situation.
Which equation shows how to find the total cost in dollars and cents of the candy bars Ashley bought? (TEKS 5.3D)
1 point
1
Question 10
10.
Amber saved a total of $3.20 over 5 weeks. She saved the same amount of money each week. How much money did Amber save each week? (TEKS 5.3G)
1 point
1
Question 11
11.
Terry bought 5 packages of gum with $2.25 in nickels. She spent the same amount for each package of gum.
Which equation can be used to find the amount of money Terry spent for each package of gum? TEKS 5.3F)
1 point
1
Question 12
12.
Ms. Sikes paid a total of $95.40 for a 12-month magazine subscription. She paid the same amount each month. What amount did Ms. Sikes pay each month? (TEKS 5.3G)