2020.10.09 Unit 2 Re-Test GR5 Math

Last updated 2 months ago
10 questions

2020.10.09 Unit 2 Re-Test GR5 Math

1

Marla bought 4 boxes of goldfish crackers. Each box of crackers cost $8.99. What is the best approximation for the total cost of the goldfish crackers? (TEKS 5.3A)

1

Isaac’s dad put gas in his car. The price of gas was $3.18 per gallon. It took 15 gallons of gas to fill the gas tank. How much did Isaac’s dad spend to fill the gas tank? (TEKS 5.3E)

1

Jennifer added 58 to the product of 125 and 12. What is this sum? (TEKS 5.3B)

1

Jackie is making cupcakes for a class party. The recipe calls for 0.5 cup of sugar for each batch of cupcakes. Jackie wants to make 3.5 batches of cupcakes. How much sugar will Jackie need altogether? (TEKS 5.3E)

1

Sweet Things Bakery made 648 donuts on Monday morning. The donuts were placed in boxes that each hold one dozen (12) donuts each. How many full boxes of donuts were made Monday morning?

Record your answer below. Be sure to use the correct place value. (TEKS 5.3C)

1

Nestor bought 12 rare collectible sports cards. The cards cost $4.23 each. How much did Nestor spend on the sports cards in all? (TEKS 5.3E)

1

  1. A math problem is shown.


What is the quotient? (TEKS 5.3G)

1

Harold had 6 pounds of nails that cost $35.34. If each pound of nails was the same price, how much was one pound of nails? (TEKS 5.3G)

1

A model is shown.


Which expression is represented by the model? TEKS 5.3F)

1

What is the quotient when 37.8 is divided by 15? (TEKS 5.3G)