Multi Step #1
star
star
star
star
star
Last updated about 5 years ago
5 questions
1
Jonah just learned how to make spaghetti. He decided to make a big batch for a party. The original recipe calls for 3 pounds of pasta and serves 8 people. Jonah's party will have 64 people. How many pounds of pasta does Owen need to buy?
Jonah just learned how to make spaghetti. He decided to make a big batch for a party. The original recipe calls for 3 pounds of pasta and serves 8 people. Jonah's party will have 64 people. How many pounds of pasta does Owen need to buy?
1
Super-Saver market is selling apples for $2 per pound. Quick-Stop market is selling apples for $3 a pound. How much money will you save if you buy 9 pounds of apples at Super-Saver instead of Quick-Stop?
Super-Saver market is selling apples for $2 per pound. Quick-Stop market is selling apples for $3 a pound. How much money will you save if you buy 9 pounds of apples at Super-Saver instead of Quick-Stop?
1
Mariela and Kevin are sharing a pizza. The pizza has 12 slices. They split the pizza equally. Mariela then gives 2 slices to her friend Abby. How many slices of pizza does Mariela have left?
Mariela and Kevin are sharing a pizza. The pizza has 12 slices. They split the pizza equally. Mariela then gives 2 slices to her friend Abby. How many slices of pizza does Mariela have left?
1
Good-Gas gas station sells gasoline for $3 a gallon. Super-Gas sells gasoline for $4 a gallon. Ms. Collins has $24 dollars to spend on gas. How many more gallons of gas can Ms. Collins buy at Good-Gas compared to Super-Gas?
Good-Gas gas station sells gasoline for $3 a gallon. Super-Gas sells gasoline for $4 a gallon. Ms. Collins has $24 dollars to spend on gas. How many more gallons of gas can Ms. Collins buy at Good-Gas compared to Super-Gas?
1
Rachel and Ryan are having a bake sale to raise money for their school. A cookie costs $2. A brownie costs $3. A cup of milk costs $1. They sold 10 cookies, 4 brownies, and 8 cups of milk. How much money did Rachel and Ryan raise for their school?
Rachel and Ryan are having a bake sale to raise money for their school. A cookie costs $2. A brownie costs $3. A cup of milk costs $1. They sold 10 cookies, 4 brownies, and 8 cups of milk. How much money did Rachel and Ryan raise for their school?