Math 9/25/20 Friday M.1_L.13_P.S.

Last updated about 5 years ago
6 questions
4

Complete the sentences with the correct number of units, and then complete the equation.

4

Complete the number sentence. Express the quotient in units and then in standard form.

2

Find the quotients. Then, use words, numbers, or pictures to describe any relationships you notice between each pair of problems and quotients.

3

Are the quotients below reasonable? Explain your answers.

1

12.48 milliliters of medicine were separated into doses of 4 mL each. How many doses were made?

1

The price of milk in 2013 was around $3.28 a gallon. This was eight times as much as you would have probably paid for a gallon of milk in the 1950s. What was the cost for a gallon of milk during the 1950s? Use a tape diagram, and show your calculations.