9/17/20 Fractions and Unit Rate
star
star
star
star
star
Last updated about 5 years ago
16 questions

1
Simplify
Simplify
1
Simplify
Simplify
1
Simplify
Simplify

1
Simplify
Simplify
1
Change to Mixed Number
Change to Mixed Number
1
Change to Mixed Number
Change to Mixed Number
1
Change to Mixed Number
Change to Mixed Number

1
Change to Mixed Number
Change to Mixed Number
1
Change to Improper
Change to Improper
1
Change to Improper
Change to Improper
1
Change to Improper
Change to Improper

1
Change to Improper
Change to Improper
1
How many cookies per plate?
How many cookies per plate?
1
Find the number of chocolate chips per cookie. (HINT: 1 dozen = 12)
Find the number of chocolate chips per cookie. (HINT: 1 dozen = 12)
1
Order the Stores from cheapest cost per cookie to most expensive cost per cookie.
Order the Stores from cheapest cost per cookie to most expensive cost per cookie.
- Sugar Shack: $12.00 for 20 cookies
- Yummy Bakery: $10.00 for 15 cookies
- Cookie Hut: $3.00 for 6 cookies
- Cookies Galore: $3.00 for 4 cookies
1
How much will it cost for him to buy 3 dozen using the rate $12.00 for 20 cookies? (HINT: 1 dozen = 12)
How much will it cost for him to buy 3 dozen using the rate $12.00 for 20 cookies? (HINT: 1 dozen = 12)