Algebra Inequalitites Quiz
star
star
star
star
star
Last updated over 4 years ago
21 questions
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
Vanessa went to the store to pick up some groceries for her family. She brought $20 to the store. Vanessa's family needed a carton of eggs, which costs $3 and oranges that cost $0.50 each. Let x represent the amount of oranges that she buys. Write an inequality that can be used to determine the amount of oranges she can buy at the store.
Vanessa went to the store to pick up some groceries for her family. She brought $20 to the store. Vanessa's family needed a carton of eggs, which costs $3 and oranges that cost $0.50 each. Let x represent the amount of oranges that she buys. Write an inequality that can be used to determine the amount of oranges she can buy at the store.
1
What is the maximum number of oranges that Vanessa can buy?
What is the maximum number of oranges that Vanessa can buy?
1
Submit a photo here!
Submit a photo here!