Unit Rates

Last updated about 5 years ago
9 questions
2

A race car can go around the track 48 times in 8 minutes. How many times can the race car go around in per minute? (Enter the number only.

2

Julia bought 5 apples for $2. What is the cost for 1 apple.

2

1

Which of the following is the best definition of unit rate?

2

Enter the number only

2

When connected of Wi-fi, Julian's smart phone downloaded 32 songs in 4 minutes. How many songs can be downloaded per minute?

2

Emily's soccer team can eat 10 1/2
pizzas in 7 minutes. How many pizzas per minute can Emily's soccer team eat.

2

2

A recipe calls for 3 cups of flour for every 5 eggs. How many cups of flour do you need for every 1 egg?