Math Spiral 10: Ratios & Proportions
star
star
star
star
star
Last updated about 5 years ago
5 questions
5
How much of each ingredient would Dracula need if only one fourth of the guests would attend the party?
How much of each ingredient would Dracula need if only one fourth of the guests would attend the party?
5
How much of each ingredient would Dracula need if quadruple the amount of guests came to the party?
How much of each ingredient would Dracula need if quadruple the amount of guests came to the party?
5
How much of each ingredient would he need if one third of the guests came to the Halloween bash?
How much of each ingredient would he need if one third of the guests came to the Halloween bash?
5
How much of each ingredient would he require if triple the amount of guests came to the party?
How much of each ingredient would he require if triple the amount of guests came to the party?
5
What would the unit price of each ingredient be if 24 cups of sugar costs $102 and 42 cups of flour costs $378?
Hint: Reserach unit price.
What would the unit price of each ingredient be if 24 cups of sugar costs $102 and 42 cups of flour costs $378?
Hint: Reserach unit price.