Math Spiral 11: Ratios & Proportions
star
star
star
star
star
Last updated about 5 years ago
4 questions
5
Directions: Evalate and solve the following question. Please show all of your work and calculations for the following problem:
How much would it cost him to buy 18 pounds of dough?
Directions: Evalate and solve the following question. Please show all of your work and calculations for the following problem:
How much would it cost him to buy 18 pounds of dough?
5
Directions: Evalate and solve the following question. Please show all of your work and calculations for the following problem:
How much would it cost for him to buy 9 pounds of dough?
Directions: Evalate and solve the following question. Please show all of your work and calculations for the following problem:
How much would it cost for him to buy 9 pounds of dough?
5
Directions: Evalate and solve the following question. Please show all of your work and calculations for the following problem:
What is the unit price for dough at Trader Joe's?
Directions: Evalate and solve the following question. Please show all of your work and calculations for the following problem:
What is the unit price for dough at Trader Joe's?
5
Directions: Evalate and solve the following question. Please show all of your work and calculations for the following problem:
If Ralph’s sells 4 pounds of dough for $7, should Dracula buy the dough from Ralph’s or Trader Joe’s?
Directions: Evalate and solve the following question. Please show all of your work and calculations for the following problem:
If Ralph’s sells 4 pounds of dough for $7, should Dracula buy the dough from Ralph’s or Trader Joe’s?