Math Spiral 11: Math Practice Standard 3

Last updated about 5 years ago
1 question
20

Directions: Constructing viable arguments and critiquing the reasoning of others is a vital skill in math. Within the ratio and proportion section of the spiral, explain what strategy was utilized to find the answer to #4. Specifically how and why was that particular strategy utilized to decide which grocery store Dracula should shop at?

If Ralph’s sells 4 pounds of dough for $7 and Trader Joe's sells 6 pounds for $8, should Dracula buy the dough from Ralph’s or Trader Joe’s? What is the unit price at Ralph’s?

Make sure your detailed response has a topic sentence and sentence variety. Also show your work if you feel it will deepen the understanding of the reader.