Math Exit Slip: October 2, 2020
star
star
star
star
star
Last updated about 5 years ago
4 questions
1
One day Mahli and Massyah were spamming the chat at the end of math class. Mahli was typing her favorite emoji and typed 240 emoji in 2 minutes. Massyah kept typing "BBYYYEEEE" and he typed 450 chracters in 3 minutes. Who typed more characters per second? *Note: There are 60 seconds in 1 minute*
Show your work below (draw or insert a picture of your work).
One day Mahli and Massyah were spamming the chat at the end of math class. Mahli was typing her favorite emoji and typed 240 emoji in 2 minutes. Massyah kept typing "BBYYYEEEE" and he typed 450 chracters in 3 minutes. Who typed more characters per second?
*Note: There are 60 seconds in 1 minute*
Show your work below (draw or insert a picture of your work).
1
One day Mahli and Massyah were spamming the chat at the end of math class. Mahli was typing her favorite emoji and typed 240 emoji in 2 minutes. Massyah kept typing "BBYYYEEEE" and he typed 450 chracters in 3 minutes. Who typed more characters per second?*Note: There are 60 seconds in 1 minute*
Write answer in a complete sentence(Sentence starter: The person who typed more character per second was ... I know this because ...
One day Mahli and Massyah were spamming the chat at the end of math class. Mahli was typing her favorite emoji and typed 240 emoji in 2 minutes. Massyah kept typing "BBYYYEEEE" and he typed 450 chracters in 3 minutes. Who typed more characters per second?
*Note: There are 60 seconds in 1 minute*
Write answer in a complete sentence
(Sentence starter: The person who typed more character per second was ... I know this because ...
1
You spend $40 on 5 pounds of concrete.
What is the unit rate in dollars per pound?
You spend $40 on 5 pounds of concrete.
What is the unit rate in dollars per pound?
1
If Mr.Lief can multiply 3 problems for every 5 that Ms. Hyatt can multiply, how many problems did Mr. Lief do if Ms. Hyatt did 60?
Show your work below then write your answer in a complete sentence.
If Mr.Lief can multiply 3 problems for every 5 that Ms. Hyatt can multiply, how many problems did Mr. Lief do if Ms. Hyatt did 60?
Show your work below then write your answer in a complete sentence.