TEST: Chapter 5 Rates
star
star
star
star
star
Last updated about 5 years ago
14 questions
0
What score do you think you will get on this test?
What score do you think you will get on this test?
5
Is this statement expressed as a unit rate? Elise runs 100 meters in 15 seconds.
Is this statement expressed as a unit rate? Elise runs 100 meters in 15 seconds.
5
Is this statement expressed as a unit rate? A television station shows 15 commercials in 1 hour.
Is this statement expressed as a unit rate? A television station shows 15 commercials in 1 hour.
5
A machine can fill 650 bottles in 25 minutes. How many bottles are filled in 1 minute, the unit rate?
A machine can fill 650 bottles in 25 minutes. How many bottles are filled in 1 minute, the unit rate?
5
If 1 acre of land costs $41,000, how much does 1.5 acres of land cost?
If 1 acre of land costs $41,000, how much does 1.5 acres of land cost?
5
A train travels 25 miles in 20 minutes. What is the train's speed in miles per hour?
A train travels 25 miles in 20 minutes. What is the train's speed in miles per hour?
5
Water flows out of a faucet at a rate of 1.5 gallons per minute. At this unit rate, how much water will flow out of the faucet in 30 minutes?
Water flows out of a faucet at a rate of 1.5 gallons per minute. At this unit rate, how much water will flow out of the faucet in 30 minutes?
5
A letter can be mailed to another country for 79 cents for the first ounce and 55 cents each additional ounce. How much would a 3 ounce letter cost to mail?
A letter can be mailed to another country for 79 cents for the first ounce and 55 cents each additional ounce. How much would a 3 ounce letter cost to mail?
5
Compare the prices of the vegetables below:I purchased 3 pounds of tomatoes for $4.80 total.I purchased 5 pounds of green beans for $9.00 total.
What is the unit rate for a pound of tomatoes?
Compare the prices of the vegetables below:
I purchased 3 pounds of tomatoes for $4.80 total.
I purchased 5 pounds of green beans for $9.00 total.
What is the unit rate for a pound of tomatoes?
5
Compare the prices of the vegetables below:I purchased 3 pounds of tomatoes for $4.80 total.I purchased 5 pounds of green beans for $9.00 total.
What is the unit rate for a pound of green beans?
Compare the prices of the vegetables below:
I purchased 3 pounds of tomatoes for $4.80 total.
I purchased 5 pounds of green beans for $9.00 total.
What is the unit rate for a pound of green beans?
5
Compare the prices of the vegetables below:I purchased 3 pounds of tomatoes for $4.80 total.I purchased 5 pounds of green beans for $9.00 total.
Which is a better price per pound, the tomatoes or the green beans?
Compare the prices of the vegetables below:
I purchased 3 pounds of tomatoes for $4.80 total.
I purchased 5 pounds of green beans for $9.00 total.
Which is a better price per pound, the tomatoes or the green beans?
5
Roger takes 6 minutes to run 6 times around a 100 meter track. Assuming he runs at a constant speed, how long does he take to run 1 kilometer? (I hope you have been practicing and learning those conversions - what does "kilo" mean again?)
Roger takes 6 minutes to run 6 times around a 100 meter track. Assuming he runs at a constant speed, how long does he take to run 1 kilometer?
(I hope you have been practicing and learning those conversions - what does "kilo" mean again?)
5
Mrs. Smith drives 2 hours at an average speed of 35 miles per hour. Then, she drives 3 hours at a speed of 48 miles per hour. What is her average speed for the ENTIRE trip?
Mrs. Smith drives 2 hours at an average speed of 35 miles per hour.
Then, she drives 3 hours at a speed of 48 miles per hour.
What is her average speed for the ENTIRE trip?
5
EXTRA CREDIT - Required / You must try! (Show as much work as what I drew for you on #11 is what I mean by required and trying). Since this is extra credit, you may only ask for the question to be read, I cannot give you any hints.
William cycles at a speed of 15 miles per hour. He cycles 12 miles from home to school. If he increases his cycling speed by 5 miles per hour, how much faster will he reach his school?
EXTRA CREDIT - Required / You must try! (Show as much work as what I drew for you on #11 is what I mean by required and trying). Since this is extra credit, you may only ask for the question to be read, I cannot give you any hints.
William cycles at a speed of 15 miles per hour. He cycles 12 miles from home to school. If he increases his cycling speed by 5 miles per hour, how much faster will he reach his school?