Recall and write your major takeaway(s) from our discourse:
1 point
1
Question 2
2.
Additional Practice Problem:
Yatziel bought a pack of 50 Pokemon cards for $8. Yatziel decides that he will keep 30 of the cans and sell 20 cards to his friend Angel. How much money should Angel pay Yatziel?
Show all your work below:
Write your answer in a complete sentence
Sentence Starter:
Angel should pay $____ to Yatziel for the Pokemon cards.
1 point
1
Question 3
3.
The supermarket sells 3 papayas for $2. What is the cost of 1 papaya?
By what factor should we divide both quantities in the ratio? Why?
Sentence Starter:
We should divide both quanities in the ratio by ____ because ...
1 point
1
Question 4
4.
A gas station sells a 20 pack of Arizona tea for $8. You can also buy smaller packs of Arizona teas at the same rate. Fill in the table below to determine the cost and unit rate for each number of Arizona teas.
Show your work: (you can draw, type, or insert a picture of your work)
1 point
1
Question 5
5.
What strategy? Method? or Equation did you use? Explain the answer in a complete sentence.
Sentence Starter: The strategy I used to solve this problem was ...
1 point
1
Question 6
6.
Answer in a complete sentence:
Sentence starter:
At the gas station you can by 2 Arizona teas for $___.
1 point
1
Question 7
7.
At my cookout 12 people ate 3 hamburgers each. What is the simplified ratio of people to total hamburgers?
Show all your work below and write your answer in a complete sentence.
Sentence Starter:
The simplified ratio of people to total hamburgers is ___:___.
1 point
1
Question 8
8.
There are 30 violins, 10 cellos, and 12 violas. What is the ratio of total string instruments to cellos?
Show all your work below and write your answer in a complete sentence.
Sentence Starter:
The ratio of total string instruments to cellos is ___:___.
1 point
1
Question 9
9.
A 3-pack of paper towels costs $2.79. A 6-pack cost $5.46. Which is the better deal?
Show all your work below and write your answer in a complete sentence.
Sentence Starter:
The better deal for the paper towels is the __-pack for $__.____.