Math Exit Slip: 10/20

Last updated about 5 years ago
2 questions
1

A pumpkin patch is having a sale on pumpkins, and you can buy 8 pumpkins for $14. Jane decides that she will give her 4 friends 2 pumpkins each to carve at her Halloween party. How much did Jane spend on each friend?

Show all of your work (either draw, type, or take a picture of your written work)

Write the answer to: If Jane spent $14 on 8 pumpkins how much did Jane spend on each friend?
Sentence Starter: Jane paid $14 for 8 pumpkins and gave each friend 2 pumpkins, so she spent $___ on each friend.

1

Nathalie can run 800 meters in 20 minutes.  How many meters can Nathalie run per minute?

Show ALL of your work (either draw, type, or take a picture of your written work)