(M6) U2 Mid Unit Review
star
star
star
star
star
Last updated about 5 years ago
11 questions
Note from the author:
M6 (Accelerated) Illustrative Mathematics Unit 2 Mid-Unit Review
1
A scooter travels 30 feet in 2 seconds at a constant speed.
a. What is the speed of the scooter in feet per second?
b. Use a table or a double number line to show the distance the scooter travelsafter 1, 3, 4, and 5 seconds.
c. A skateboard travels 55 feet in 4 seconds. Is the skateboard going faster,slower, or the same speed as the scooter?
(Label your answers)
A scooter travels 30 feet in 2 seconds at a constant speed.
a. What is the speed of the scooter in feet per second?
b. Use a table or a double number line to show the distance the scooter travels
after 1, 3, 4, and 5 seconds.
c. A skateboard travels 55 feet in 4 seconds. Is the skateboard going faster,
slower, or the same speed as the scooter?
(Label your answers)
1
A plane travels at a constant speed. It takes 6 hours to travel 3,360 miles.
a. What is the plane’s speed in miles per hour?
b. At this rate, how many miles can it travel in 10 hours?
(Label your answers)
A plane travels at a constant speed. It takes 6 hours to travel 3,360 miles.
a. What is the plane’s speed in miles per hour?
b. At this rate, how many miles can it travel in 10 hours?
(Label your answers)
1
In a triple batch of a spice mix, there are 6 teaspoons of garlic powder and 15 teaspoons of salt. Answer the following questions about the mix. If you get stuck, create a double number line. (Label your work and answers)
a. How much garlic powder is used with 5 teaspoons of salt?
b. How much salt is used with 8 teaspoons of garlic powder?
c. If there are 14 teaspoons of spice mix, how much salt is in it? How much garlic powder is in it?
In a triple batch of a spice mix, there are 6 teaspoons of garlic powder and 15 teaspoons of salt. Answer the following questions about the mix. If you get stuck, create a double number line. (Label your work and answers)
a. How much garlic powder is used with 5 teaspoons of salt?
b. How much salt is used with 8 teaspoons of garlic powder?
c. If there are 14 teaspoons of spice mix, how much salt is in it? How much garlic powder is in it?
1
You are having a pizza-making party for a number of people. You will need 6 ounces of dough and 4 ounces of sauce for each person at this party. If you used a total of 130 ounces of dough and sauce all together,
a. How many ounces of dough were used at the party?
b. How many ounces of sauce were used at the party?
c. How many people were at the party?
You are having a pizza-making party for a number of people. You will need 6 ounces of dough and 4 ounces of sauce for each person at this party. If you used a total of 130 ounces of dough and sauce all together,
a. How many ounces of dough were used at the party?
b. How many ounces of sauce were used at the party?
c. How many people were at the party?
1
The ratio of students wearing sneakers to those wearing boots is 5 to 6. If there are 33 students in the class, and all of them are wearing either sneakers or boots, how many of them are wearing sneakers?
The ratio of students wearing sneakers to those wearing boots is 5 to 6. If there are 33 students in the class, and all of them are wearing either sneakers or boots, how many of them are wearing sneakers?
1
Lin and Noah each have their own recipe for making sparkling orange juice. • Lin mixes 3 liters of orange juice with 4 liters of soda water. • Noah mixes 4 liters of orange juice with 5 liters of soda water.
a. Draw tables or double number lines that show multiple batches for each of their recipes.
b. How do the two mixtures compare in taste? Explain your reasoning.
(Labels!)
Lin and Noah each have their own recipe for making sparkling orange juice.
• Lin mixes 3 liters of orange juice with 4 liters of soda water.
• Noah mixes 4 liters of orange juice with 5 liters of soda water.
a. Draw tables or double number lines that show multiple batches for each of their recipes.
b. How do the two mixtures compare in taste? Explain your reasoning.
(Labels!)
1
4 movie tickets cost $48. At this rate, what is the cost of:
a. 5 movie tickets?
b. 11 movie tickets?
4 movie tickets cost $48. At this rate, what is the cost of:
a. 5 movie tickets?
b. 11 movie tickets?
1
Priya bought these items at the grocery store. Find the costs.
a. 12 eggs for $3. How much is the cost per egg?
b. 3 pounds of peanuts for $7.50. How much is the cost for 2 pounds?
c. 4 rolls of toilet paper for $2. How much is the cost per roll?
d. 10 apples for $3.50. How much is the cost for 25 apples?
Priya bought these items at the grocery store. Find the costs.
a. 12 eggs for $3. How much is the cost per egg?
b. 3 pounds of peanuts for $7.50. How much is the cost for 2 pounds?
c. 4 rolls of toilet paper for $2. How much is the cost per roll?
d. 10 apples for $3.50. How much is the cost for 25 apples?
1
Each of these is a pair of equivalent ratios. For each pair, explain why they are equivalent ratios or draw a representation that shows why they are equivalent ratios.
a. 5:1 and 15:3
b. 25:5 and 10:2
c. 198:1,287 and 2:13
Each of these is a pair of equivalent ratios. For each pair, explain why they are equivalent ratios or draw a representation that shows why they are equivalent ratios.
a. 5:1 and 15:3
b. 25:5 and 10:2
c. 198:1,287 and 2:13
1
1