Linear Word Problems CW/HW
star
star
star
star
star
Last updated almost 5 years ago
12 questions
2
A music app charges $2 to download the app plus $1.29 per song downloaded. Write and solve alinear equation to find the total cost to download 30 songs.
[You will have 2 answers! The equation & the solution. Separate your answers with a semi-colon ";" ]Also, don't forget your units ($, pounds, tickets, etc.)
A music app charges $2 to download the app plus $1.29 per song downloaded. Write and solve a
linear equation to find the total cost to download 30 songs.
[You will have 2 answers! The equation & the solution. Separate your answers with a semi-colon ";" ]
Also, don't forget your units ($, pounds, tickets, etc.)
2
The admission fee at a small fair is $1.50 for children and $4.00 for adults. On a certain day, $5,050is collected. If 1,000 adults attended the fair, write and solve a linear equation to find the number ofchildren that attended.[You will have 2 answers! The equation & the solution. Separate your answers with a semi-colon ";" ]Also, don't forget your units ($, pounds, tickets, etc.)
The admission fee at a small fair is $1.50 for children and $4.00 for adults. On a certain day, $5,050
is collected. If 1,000 adults attended the fair, write and solve a linear equation to find the number of
children that attended.
[You will have 2 answers! The equation & the solution. Separate your answers with a semi-colon ";" ]
Also, don't forget your units ($, pounds, tickets, etc.)
2
ChitChat Wireless charges $0.30 per minute plus a monthly base fee. In September, Maggie used120 minutes and her bill was $51. Write and solve an equation to find the cost if Maggie uses 165minutes in October.
[You will have 2 answers! The equation & the solution. Separate your answers with a semi-colon ";" ]Also, don't forget your units ($, pounds, tickets, etc.)
ChitChat Wireless charges $0.30 per minute plus a monthly base fee. In September, Maggie used
120 minutes and her bill was $51. Write and solve an equation to find the cost if Maggie uses 165
minutes in October.
[You will have 2 answers! The equation & the solution. Separate your answers with a semi-colon ";" ]
Also, don't forget your units ($, pounds, tickets, etc.)
2
To serve 1 person at a local restaurant, it takes 10 minutes. To serve 5 people, it takes 18minutes. Write and solve an equation to find the number of minutes it will take to serve a party of 8.
[You will have 2 answers! The equation & the solution. Separate your answers with a semi-colon ";" ]Also, don't forget your units ($, pounds, tickets, etc.)
To serve 1 person at a local restaurant, it takes 10 minutes. To serve 5 people, it takes 18
minutes. Write and solve an equation to find the number of minutes it will take to serve a party of 8.
[You will have 2 answers! The equation & the solution. Separate your answers with a semi-colon ";" ]
Also, don't forget your units ($, pounds, tickets, etc.)
2
Carly has already written 35 pages of a novel. She plans to write 12 additional pages per month untilshe is finished. Write and solve a linear equation to find the total number of pages written at 5months.
[You will have 2 answers! The equation & the solution. Separate your answers with a semi-colon ";" ]Also, don't forget your units ($, pounds, tickets, etc.)
Carly has already written 35 pages of a novel. She plans to write 12 additional pages per month until
she is finished. Write and solve a linear equation to find the total number of pages written at 5
months.
[You will have 2 answers! The equation & the solution. Separate your answers with a semi-colon ";" ]
Also, don't forget your units ($, pounds, tickets, etc.)
2
The late fee for library books is $2.00 plus 15¢ each day for a book that is late. If Maria’s fee for alate book was $3.20, write and solve a linear equation to find many days late the book was.
[You will have 2 answers! The equation & the solution. Separate your answers with a semi-colon ";" ]Also, don't forget your units ($, pounds, tickets, etc.)
The late fee for library books is $2.00 plus 15¢ each day for a book that is late. If Maria’s fee for a
late book was $3.20, write and solve a linear equation to find many days late the book was.
[You will have 2 answers! The equation & the solution. Separate your answers with a semi-colon ";" ]
Also, don't forget your units ($, pounds, tickets, etc.)
2
A landscaping company ordered 17 plants and 8 trees for a total of $964. If plants are $12 each,write and solve a linear equation to find the cost for each tree.
[You will have 2 answers! The equation & the solution. Separate your answers with a semi-colon ";" ]Also, don't forget your units ($, pounds, tickets, etc.)
A landscaping company ordered 17 plants and 8 trees for a total of $964. If plants are $12 each,
write and solve a linear equation to find the cost for each tree.
[You will have 2 answers! The equation & the solution. Separate your answers with a semi-colon ";" ]
Also, don't forget your units ($, pounds, tickets, etc.)
2
A road side vegetable stand sells pumpkins for $5 each and tomatoes for $3 each. The total sales ona certain day was $98. If they sold 10 pumpkins, write and solve a linear equation to find the numberof tomatoes sold.
[You will have 2 answers! The equation & the solution. Separate your answers with a semi-colon ";" ]Also, don't forget your units ($, pounds, tickets, etc.)
A road side vegetable stand sells pumpkins for $5 each and tomatoes for $3 each. The total sales on
a certain day was $98. If they sold 10 pumpkins, write and solve a linear equation to find the number
of tomatoes sold.
[You will have 2 answers! The equation & the solution. Separate your answers with a semi-colon ";" ]
Also, don't forget your units ($, pounds, tickets, etc.)
2
There is a daily fee for renting a moving truck, plus a charge of $0.50 per mile driven. If driven 48miles, it costs $64 to rent a truck. Write and solve an equation to find the daily fee.
[You will have 2 answers! The equation & the solution. Separate your answers with a semi-colon ";" ]Also, don't forget your units ($, pounds, tickets, etc.)
There is a daily fee for renting a moving truck, plus a charge of $0.50 per mile driven. If driven 48
miles, it costs $64 to rent a truck. Write and solve an equation to find the daily fee.
[You will have 2 answers! The equation & the solution. Separate your answers with a semi-colon ";" ]
Also, don't forget your units ($, pounds, tickets, etc.)
2
To lease a new car, you must make a down payment when you sign the lease, then pay $199 permonth. Six months after signing his lease, Mr. Scott had paid $2,694. Write and solve an equationto find the total amount he will have paid after 3 years.
[You will have 2 answers! The equation & the solution. Separate your answers with a semi-colon ";" ]Also, don't forget your units ($, pounds, tickets, etc.)
To lease a new car, you must make a down payment when you sign the lease, then pay $199 per
month. Six months after signing his lease, Mr. Scott had paid $2,694. Write and solve an equation
to find the total amount he will have paid after 3 years.
[You will have 2 answers! The equation & the solution. Separate your answers with a semi-colon ";" ]
Also, don't forget your units ($, pounds, tickets, etc.)
2
The cost for 7 dance lessons is $82. The cost for 11 lessons is $122. Write and solve an equation tofind the cost of 4 lessons.
[You will have 2 answers! The equation & the solution. Separate your answers with a semi-colon ";" ]Also, don't forget your units ($, pounds, tickets, etc.)
The cost for 7 dance lessons is $82. The cost for 11 lessons is $122. Write and solve an equation to
find the cost of 4 lessons.
[You will have 2 answers! The equation & the solution. Separate your answers with a semi-colon ";" ]
Also, don't forget your units ($, pounds, tickets, etc.)
2
To order tickets online to a hockey game, there is a processing fee plus the cost per ticket. The costfor 5 tickets is $174.45. The cost for 8 tickets is $271.95. Write and solve a linear equation to findthe total cost to order 12 tickets.
[You will have 2 answers! The equation & the solution. Separate your answers with a semi-colon ";" ]Also, don't forget your units ($, pounds, tickets, etc.)
To order tickets online to a hockey game, there is a processing fee plus the cost per ticket. The cost
for 5 tickets is $174.45. The cost for 8 tickets is $271.95. Write and solve a linear equation to find
the total cost to order 12 tickets.
[You will have 2 answers! The equation & the solution. Separate your answers with a semi-colon ";" ]
Also, don't forget your units ($, pounds, tickets, etc.)