Tyrone wrote a multiplication fact and a division fact for the array. Select all of the equations that show a fact Tyrone could have written.
1 point
1
Question 2
2.
Look at the multiplication fact you selected in PART A. Which of these is a way to rewrite the product in it?
1 point
1
Question 3
3.
Corey wrote three equations. What number will make all of Corey's equations true?
? x 9 = 54
42 /7 = ?
48 /? = 8
1 point
1
Question 4
4.
If a group of objects is divided into 2 equal groups, none are left over. Is the total number of objects even or odd? What could the total number of objects be? Use a drawing to explain.
1 point
1
Question 5
5.
Mrs. Jefferson wrote the expression 7 x 3 on the board. Which of the following expressions has the same value?
1 point
1
Question 6
6.
Levi is buying used books. He buys 5 hardcover books and 2 paperback books. He spends $28. If the books are all the same price, how much does each book cost?
1 point
1
Question 7
7.
Levi decides to buy more books that cost another $16 in all. How many more books does Levi buy?
1 point
1
Question 8
8.
Sam wrote five numbers. Which of Sam's numbers can be divided into 6 equal groups with 0 left over? Select all that apply.
1 point
1
Question 9
9.
How can you check to make sure the numbers you chose are divisible by 6?
1 point
1
Question 10
10.
Lizzie drew this bar diagram to model a divison problem. Write a multiplication equation Lizzie could use to help solve the problem.
1 point
1
Question 11
11.
Write each expression and the equivalent expression beside it.
1 point
1
Question 12
12.
Jerome divided his baseball card collection into 2 equal groups. Which describes the number of baseball cards Jerome has?
1 point
1
Question 13
13.
Jerome finds two more baseball cards. Select all statements that are true.
1 point
1
Question 14
14.
Taylor is trying to find 8 /1. She says the answer is 1 because 8 x 1= 1. Is Taylor correct? Explain.
1 point
1
Question 15
15.
Carlos has 49 pencil toppers. He sorts his pencil toppers into 7 equal groups.
Write an expression that represents how many pencil toppers are in each group. Then write how many are in each group.
1 point
1
Question 16
16.
On her trip, Cybil sent 56 postcards. She sent the same number of postcards to each of 8 friends. How many postcards did Cybil send each friend? Use the bar diagram to help.
1 point
1
Question 17
17.
Angela has 5 classes. For each class, she needs 2 folders. Find how many folders she needs in all. Then write the fact family related to this situation.
1 point
1
Question 18
18.
Richard wrote 3 true statements about even and odd numbers. Select all of the true statements.
1 point
1
Question 19
19.
Look at the statements you did NOT select in PART A. For each, give an example of why it is not true.
1 point
1
Question 20
20.
Which number makes both of the equations true?
27 /9 = ? 9 x ? = 27
1 point
1
Question 21
21.
Anna drew the bar diagram below. Write two equations that could be used to represent the problem shown in Anna's bar diagram. Then solve the equations.
1 point
1
Question 22
22.
Miriam has 3 packages of pencils. Each package has 6 pencils. She needs an eraser for each pencil. How many erasers will she need to buy?
Tell which operations you used when you solved this problem.