Topic 4 Assessment

Last updated about 5 years ago
22 questions
1

Tyrone wrote a multiplication fact and a division fact for the array. Select all of the equations that show a fact Tyrone could have written.

1

Look at the multiplication fact you selected in PART A. Which of these is a way to rewrite the product in it?

1

Corey wrote three equations. What number will make all of Corey's equations true?
? x 9 = 54
42 /7 = ?
48 /? = 8

1

If a group of objects is divided into 2 equal groups, none are left over. Is the total number of objects even or odd? What could the total number of objects be? Use a drawing to explain.

1

Mrs. Jefferson wrote the expression 7 x 3 on the board. Which of the following expressions has the same value?

1

Levi is buying used books. He buys 5 hardcover books and 2 paperback books. He spends $28. If the books are all the same price, how much does each book cost?

1

Levi decides to buy more books that cost another $16 in all. How many more books does Levi buy?

1

Sam wrote five numbers. Which of Sam's numbers can be divided into 6 equal groups with 0 left over? Select all that apply.

1

How can you check to make sure the numbers you chose are divisible by 6?

1

Lizzie drew this bar diagram to model a divison problem. Write a multiplication equation Lizzie could use to help solve the problem.

1

Write each expression and the equivalent expression beside it.

1

Jerome divided his baseball card collection into 2 equal groups. Which describes the number of baseball cards Jerome has?

1

Jerome finds two more baseball cards. Select all statements that are true.

1

Taylor is trying to find 8 /1. She says the answer is 1 because 8 x 1= 1. Is Taylor correct? Explain.

1

Carlos has 49 pencil toppers. He sorts his pencil toppers into 7 equal groups.
Write an expression that represents how many pencil toppers are in each group. Then write how many are in each group.

1

On her trip, Cybil sent 56 postcards. She sent the same number of postcards to each of 8 friends. How many postcards did Cybil send each friend? Use the bar diagram to help.

1

Angela has 5 classes. For each class, she needs 2 folders. Find how many folders she needs in all. Then write the fact family related to this situation.

1

Richard wrote 3 true statements about even and odd numbers. Select all of the true statements.

1

Look at the statements you did NOT select in PART A. For each, give an example of why it is not true.

1

Which number makes both of the equations true?
27 /9 = ? 9 x ? = 27

1

Anna drew the bar diagram below. Write two equations that could be used to represent the problem shown in Anna's bar diagram. Then solve the equations.

1

Miriam has 3 packages of pencils. Each package has 6 pencils. She needs an eraser for each pencil. How many erasers will she need to buy?
Tell which operations you used when you solved this problem.